IGPR: Poliţiştii au indisponibilizat bunuri în valoare totală de peste 12.000.000 de lei în luna septembrie

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Poliţiştii au efectuat 404 percheziţii domiciliare şi au pus în aplicare 240 de mandate de aducere, în cadrul unor dosare penale ce vizează infracţiuni economice, pe parcursul lunii septembrie, sub coordonarea Direcţiei de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române.

Poliţiştii specializaţi în investigarea criminalităţii economice din cadrul Poliţiei Române au efectuat, în ultima lună, 404 percheziţii, au pus în aplicare 240 de mandate de aducere, în cadrul unor dosare penale ce vizează infracţiuni economice şi au instituit măsuri asigurătorii în valoare de aproape 50.000.000 de lei. Aceştia au indisponibilizat bunuri în valoare totală de peste 12.000.000 de lei, în cadrul dosarelor penale întocmite pe numele unor persoane bănuite de infracţiuni economice, conform unui comunicat de presă transmis, duminică, de Poliţia Română, informează news.ro. 

În cauzele penale instrumentate, faţă de 585 de persoane a fost dispusă efectuarea în continuare a urmăririi penale, iar faţă de 55 au fost dispuse măsuri preventive (19 reţinute, 7 arestate preventiv şi 29 sub control judiciar).

Pentru recuperarea prejudiciului cauzat, au fost aplicate măsuri asigurătorii în valoare de peste 49.426.090,74 de lei, dintre care 9.239.910 lei în numerar sau în cont bancar şi au fost  indisponibilizate bunuri în valoare totală de 12.230.823 de lei.

Totodată, au fost ridicate, în vederea confiscării, peste 748.000 de ţigarete, 26 kg. de tutun  şi 1.072 de litri de alcool.

În urma definitivării cercetărilor, poliţiştii au formulat propuneri de trimitere în judecată în 159 de dosare penale privind infracţiuni de natură economică.

Mai multe pentru tine:
Adevărul despre relația din spatele scenei dintre Angela Similea și „Prințul șlagărelor”. Fiul compozitorului Marcel Dragomir rupe tăcerea: „Ea era ca pe un piedestal!” Ultimele lui cuvinte
Mitul alcoolului „curat”: tequila, ginul, vinul sau berea. Ce spun experții despre băuturile promovate ca sănătoase
Scandal de pomină pe „Hai-Hui”, numele emisiunii Marinei Almășan, de la TVR 2. Ce acuzații i se aduc: „Nu e o invenție a TVR”. Replica vedetei: „N-a furat nimeni de la nimeni!”
Tânăra de 18 ani care a întors toate scaunele la Vocea României: „Absolut extraordinar!” Cine este Sunamita Beza
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
Black Friday 2025. Reduceri mari la încălţăminte și electrocasnice
Alexandru Ion și Ștefan Floroaica: “Ne-am întors din Asia Express cu multe kilograme în plus... în bagajul vieții”
Black Friday 2025, o oportunitate pentru doamnele care vor să arate bine. Top 3 cele mai bune produse pentru ten, apreciate de clienți
Top 5 bestselleruri internaționale 2025 și titluri bonus – Descoperă-le și comandă-le acum pentru serile de iarnă și cadouri de sărbători
Black Friday 2025: Cele mai apreciate parfumuri de damă în România – Top recenzii clienți. Idei de cadouri pentru sărbători
„Noi i-am pus cruce!” Cum a ajuns să arate una dintre cele mai populare stațiuni balneare din România. Dan Negru: „Când eram copil veneam cu ai mei”