Călin Nistor a fost propus de ministrul Justiţiei în funcţia de procuror-şef adjunct al DNA

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministrul Justiţiei Robert Cazanciuc a trimis, vineri, Consiliului Superior al Magistraturii propunerea de numire a lui Călin Nistor în funcţia de procuror şef adjunct al Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

UPDATE Ministrul Justiţiei, Robert Cazanciuc a trimis vineri, Consiliului Superior al Magistraturii propunerea de numire a lui Călin Nistor în funcţia de procuror şef adjunct al Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

 
"La formularea propunerii a fost avut în vedere faptul că domnul procuror Călin Nistor a lucrat neîntrerupt în cadrul DNA începând din anul 2006, dobândind o experienţă semnificativă atât în ceea ce priveşte urmărirea penală, cât şi activitatea managerială. Având în vedere calitatea actuală, de procuror şef al DNA, domnul Călin Nistor cunoaşte problematica acestei structuri, astfel încât numirea sa în funcţie ar fi de natură să asigure şi continuitatea în activitatea Direcţiei Naţionale Anticorupţie", se arată într-un comunicat de presă al Ministerului Justiţiei.


Premierul Ponta a declarat, aseară, că s-ar bucura dacă, vineri, ministrul justiţiei, Robert Cazanciuc, l-ar propune pe şeful interimar al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA), Călin Nistor, pentru funcţia de adjunct al şefului DNA.

"Ministrul justiţiei poate să facă propuneri dar m-aş bucura ca mâine (vineri n.r.) să facă această propunere", a spus premierul la Digi24. 


Pe 4 aprilie, premierul Victor Ponta i-a propus procurorului şef interimar al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA), Călin Nistor, să ocupe postul de adjunct al şefului DNA, dar acesta a refuzat, premierul afirmând că aceasta demonstrează faptul că Daniel Morar are control asupra procurorilor.

"Morar se plângea că nu vreau să propun oameni din DNA. Eu am făcut propuneri din DNA, pe domnul Nistor am vrut să-l propun pentru funcţia de adjunct al DNA, însă Morar, care a afirmat cu mare sinceritate că are un control total pe procurori, nu cred că le permite să accepte asemenea propuneri. Eu sper că domnul Nistor nu mă va refuza până la urmă, dar deocamdată nu a dat un răspuns pozitiv. Am avut discuţii şi o să am în continuare, dar pentru moment Morar încearcă să conducă o grevă a procurorilor din DNA, ca, dacă nu e domnia sa şef, să nu fie nimeni", spunea Ponta pe 4 aprilie. 

Laura Kovesi a fost propusă pentru funcţia de procuror şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA), iar Tiberiu Niţu a fost propus ca procuror general al parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Atunci propunerile au fost transmise Consiliului Superior al Magistraturii de premierul Victor Ponta, în calitate de ministru interimar al Justiţiei.

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Presupusul iubit al Rodicăi Stănoiu dezvăluie, în sfârșit, adevărul despre relația lor. Marius Calotă spune cine moștenește averea de milioane de euro VIDEO
În timp ce Katy Perry e îndrăgostită lulea de Justin Trudeau, Orlando Bloom nu mai acceptă să aibă orice iubită
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Ce spune despre România un vlogger american ce a fost arestat în Rusia: Nu există nimic similar!
Creștere importantă a pensiilor pentru o categorie de români. Cine va primi cu 275 de lei mai mult lunar din 2026
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile