Cîmpeanu: Rata de ocupare a paturilor COVID nu a depăşit 75% în niciun judeţ

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Foto_INQUAM Photos/ Octav Ganea

Rata de ocupare a paturilor destinate pacienţilor COVID nu a depăşit pragul de 75% în niciun judeţ, astfel căunităţile de învăţămant din niciun judeţ nu vor trece integral în online , a anunţat, joi, ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu.

"Conform informării primite de la Ministerul Sănătăţii, astăzi, joi, 3 februarie, rata de ocupare a paturilor destinate pacienţilor COVID nu a depăşit pragul de 75% în niciun judeţ. Coroborat cu prevederile Ordinului comun Sănătate-Educaţie, nu vor trece integral în online unităţile de învăţământ din niciun judeţ", a spus Sorin Cîmpeanu, citat de Agerpres.

În ultimele 24 de ore s-au înregistrat 32.671 cazuri noi de persoane infectate cu virusul SARS-COV-2.

În unităţile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secţii cu COVID-19 este de 10.719. De asemenea, la ATI sunt internate 993 de persoane.

Din totalul pacienţilor internaţi, 849 sunt minori, 829 fiind internaţi în secţii şi 20 la ATI.

În data de 3 februarie 2022, conform datelor existente în aplicaţia alerte.ms, la nivel naţional există 1.630 paturi de ATI destinate pacienţilor COVID-19, dintre care, 384 în Bucureşti. La nivelul întregii ţări sunt ocupate 993 paturi ATI COVID-19.

În România, 160 de oraşe şi 505 comune au incidenţa mai mare de 10 la mie. Iar Capitala are o rată de infectare în creştere, ajungând astăzi la cel mai înalt nivel de la începutul pandemiei, respectiv 24,48 cazuri la mia de locuitori.

Reaminitim că ministrul Educaţiei a fost întrebat, marţi, în contextul ratei mari de infectare la nivel naţional, dacă este posibilă o modificare a ordinului comun prin care se stabilesc regulile de intrare în online a şcolilor, şi a afirmat că ordinul comun cu ministerul Sănătăţii se referă la numărul de paturi din spitale şi nu la rata de infectare.  

„Ieri (luni), am modificat acest ordin de ministru, pentru a aduce perioada de carantină în linie cu reglementările generale” a spus Cîmpeanu, arătând că Hotărârea CNSU a generat modificarea perioadei de carantină la 5 zile. 

Întrebat şi ce mesaj are pentru părinţii ai căror copii s-au infectat la şcoală, iar şcolile au rămas încă deschise, Cîmpeanu a răspuns că în România copii au plătit mult prea mult şi e dificil acum să recupreze perioadele de suspendare a activităţii şcolilor,  dând exemplul Franţei, care nu a închis şcolile nici la 400.000 de cazuri, pe zi. 

Mai multe pentru tine:
Pensia pe care o primește Carmen Tănase de la stat, după patru decenii de muncă: „Am două cum ar veni”
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Cum se simte Nick Rădoi după șase operații?! „Mai am încă șase luni chimioterapie” Ce tratamente minune face milionarul în Mexic? „Doctorii din America nu sunt de acord”
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Clarvăzătorul supranumit ”Nostradamus al zilelor noastre” face o profeție sumbră legată de Prințul William și Prințul Harry