Adolescenta-fenomen în domeniul limbilor străine: în numai două luni a câștigat o olimpiadă națională și un prestigios concurs televizat

0
Publicat:

O elevă din Botoșani devine un adevărat fenomen al limbilor străine, în România. Laura Purice, elevă în clasa a IX a la Colegiul Național AT Laurian din Botoșani, a luat locul I la Olimpiada Națională de Franceză, dar este olimpică și la limba greacă. În plus a câștigat deja o bursă în Franța.

Laura Purice FOTO Cosmin Zamfirache

Botoșaniul este deja cunoscut ca un adevărat „leagăn al geniilor” cu personalități în toate domeniile științifice, mai ales în ultimul secol și jumătate. În ultimele trei decenii, Botoșaniul și-a confirmat acest statut prin numărul mare de olimpici, mai ales în domeniul științelor exacte, ceea ce a dus la organizarea unor olimpiade naționale de mare anvergură, pe meleagurile lui Eminescu.

Anul acesta, Botoșaniul dă României o nouă elevă-fenomen. De această dată în domeniul Literelor, mai precis al limbilor străine. Se numește Laura Purice, are doar 15 ani și a obținut locul I la Olimpiada Națională de Franceză. În plus, a reușit să câștige un concurs național care i-a adus o bursă de studiu, în Franța. În paralel face performanță și la limba greacă. 

„M-am apucat așa într-o zi să învăț limba franceză”

Laura Purice este o botoșăneancă care se bucură de adolescență alături de „o gașcă frumoasă de prieteni” așa cum îi place să spună. Este pasionată de drumeții, deseneză dar face și teatru. Anul trecut a făcut parte din distribuția unui spectacol care s-a jucat pe scena unui teatru profesionist. Este vorba despre spectacolul „LMA” montat de regizoarea Delia Gavlițchi pe scena Teatrului „Mihai Eminescu” din Botoșani. Laura este considerată la liceul de elită unde învață, adică la Colegiul Național AT Laurian, un copil fenomen. Și asta fiindcă pe lângă toate aceste pasiuni și bucuria vieții de licean, Laura Purice este o adevărată campioană în domeniul Literelor.

Este olimpică la Limba și Literatura Franceză, dar și la Limba Greacă, o materie opțională. Laura mărturisește că pasiunea pentru Limba Franceză a venit aparent peste noapte. A fost atrasă în primul rând de muzicalitatea acestei limbi. „La mine, eu zic că a fost o pasiune intrinsecă, cu o motivație intrinsecă. M-am apucat așa într-o zi să învăț limba franceză. Mi-a venit acest elan să învăț limba franceză și de atunci nu m-am mai oprit. Am început singură, cu cărți, mai apoi am recurs la mijloace media care să mă ajute. M-a atras muzicalitatea limbii franceze”, mărturisește Laura. Odată ce s-a apucat de franceză, așa cum deja ne-a povestit, Laura nu s-a mai oprit. A învățat în fiecare zi doar din plăcere pentru limba și cultura franceză. „Franceza este o limbă culturală. Trebuie luat în considerare și acest aspect”, precizează eleva botoșăneancă. 

Olimpică și bursieră după mai puțin de doi ani de pregătire

Până în clasa a VIII a, Laura Purice nu a fost atrasă în mod deosebit de limba franceză. Așa cum ne-a mărturisit, s-a întâmplat ca într-o zi să-și dea seama că vrea să învețe această limbă. A urmat un an trăit cu multă pasiune pentru franceză. Nici măcar în  vacanța de vară, o vacanță bine meritată după Evaluarea Națională nu a putut renunța la studiul pentru limba franceză. După ceva mai mult de un an de pregătire intensivă, Laura a reușit o performanță incredibilă, o performanță pentru care alți elevi luptă de ani de zile. În luna aprilie, a obținut locul I la Olimpiada Națională de Franceză.

Nu este singurul rezultat incredibil în numai două luni. În martie Laura Purice a câștigat și emisiunea-concurs „Parlez-vous francophonie?” realizată de Televiziunea Română în parteneriat cu Ambasada Franței la București și Institutul Francez. Concurența a fost acerbă, la concurs participând numeroși elevi ai liceelor de elită, cu profil bilingv din Constanța, Baia Mare, București, Brașov, Ploiești, Botoșani, Dej. În urma acestui rezultat, Laura Purice a obținut o bursă lingvistică de studii la Vichy în Franța. „Am participat la multe concursuri, cele mai cunoscute fiind Olimpiada Națională de Limba Franceză , concursul televizat „Parle vous francophonie” și „Ambassadeurs / Ambassadrices en Herbe”, precizează Laura Purice.

„Secretul performanței :consistența învățării și regularitatea” 

Laura Purice mărturisește că secretul performanței este, de fapt, învățatul din plăcere și lucrul în mod regulat. „De obicei elevii care merg la olimpiadă lucrează intensiv cu o lună înainte. Eu am lucrat intensiv din clasa a VIII a și nici în vacanța de vară nu m-am lăsat și am lucrat în fiecare zi, în fiecare săptămână. Deci consistența învățării și regularitatea sunt secretul”. adaugă olimpica din Botoșani. Laura Purice este pasionată și de limba greacă. Chiar dinainte de pasiunea pentru limba franceză. Le studiază în paralel, dar momentan franceza pare să aibă prioritate.

În clasa a VI a Laura Purice a obținut locul IV la Olimpiada Națională de Limbă Greacă. Anul acesta s-a calificat la Olimpiada Națională de Limbă Greacă dar a ales franceza în această etapă. „Am participat și la olimpiada de limba greacă, m-am calificat la națională dar nu am mai mers anul acesta”, a precizat Laura. Faptul că anul 2025 este dominat de botoșăneni în domeniul olimpiadelor la limbi străine este confirmat și de faptul că un alt elev al Colegiului Național AT Laurian, Rareș Sinescu, a reușit să obțină locul I la Olimpiada Națională de Limba și Literatura Engleză, la clasa a XII a. 

 

Mai multe pentru tine:
Horoscop 10 martie. Scorpionii fac o greșeală, Capricornii ar putea câștiga mai mulți bani
Cele mai bune 7 cafetiere din 2026 pe eMAG pentru dimineți perfecte cu cafea filtrată: Ghid complet pentru orice buget și necesitate
Cum se prepară salata de ciuperci cu maioneză de post. Rețeta împărtășită de Maica Alexandra de la Mănăstirea Chiroiu. Video
Top 7 espressoare cu capsule 2026: libertate totală, rapiditate și gust autentic – băuturi perfecte cu un singur buton, acasă
Traumele prin care a trecut Maria, fiica adoptată a lui Victor Ponta și a Dacianei Sârbu. După abandonul familiei, a fost la un pas de a fi adoptată, dar iarăși abandonată: „A avut și probleme de sănătate”
Unde studiază fiica lui Victor Ponta și a Dacianei Sârbu. Ce căuta Irina, de fapt, în Abu Dhabi
Kate Middleton, superbă alături de Prințul William la un eveniment major. Motivul pentru care a apărut alături de familia regală
Cea mai bună mașină de spălat vase încorporabilă 2026 – Top 3 recomandări + alternative silențioase, eficiente și smart pentru bucătării moderne
Cele mai bune mașini de spălat vase independente 2026 – top 7 modele, cu recenzii excelente și preț avantajos. Economisește timp și energie
Transformă-ți cafeaua: Top 7 râșnițe de cafea 2026 – Cum să alegi modelul perfect pentru aromă intensă și prospețime garantată
Cel mai bun espresor manual 2026 – Top 4 + alternative Breville & De’Longhi: transformă fiecare ceașcă într-un ritual de barista la tine acasă