SUA: Șeful Comisiei pentru Afaceri Externe a Senatului american a blocat ajutorul militar pentru Egipt

0
Publicat:

Senatorul democrat Ben Cardin, noul șef al Comisiei pentru Afaceri Externe, a blocat marți ajutorul militar de aproximativ 235 de milioane de dolari pentru Egipt, după ce predecesorul său a fost inculpat într-un caz de corupție legat de Cairo, notează AFP, potrivit Agerpres.

Senatul SUA. Foto: Shutterstock

Ben Cardin, care l-a înlocuit pe Bob Menendez vizat de justiţie, l-a informat pe şeful diplomaţiei americane, Antony Blinken, că blocarea fondurilor pentru Egipt "va fi menţinută până când se vor face progrese specifice în ceea ce priveşte drepturile omului", a spus acesta într-un comunicat.

Senatorul democrat a cerut în mod special eliberarea unora dintre cei aproximativ 60.000 de deţinuţi politici din ţara aflată sub conducerea preşedintelui Abdel Fattah al-Sisi.

Departamentul de Stat a aprobat în septembrie un ajutor militar de 1,215 miliarde de dolari pentru Egipt, în pofida preocupărilor recurente cu privire la respectarea drepturilor omului.

Cele 235 de milioane de dolari blocate de Ben Cardin sunt legate de respectarea drepturilor omului, dar administraţia democrată a preşedintelui Joe Biden este în favoarea trimiterii acestui ajutor din motive ce țin de interese de securitate naţională.

La sfârşitul lunii trecute, predecesorul lui Ben Cardin, Bob Menendez, a fost inculpat într-un caz de corupţie la New York. Menendez este acuzat printre altele că a acceptat mită în schimbul folosirii influenţei sale pentru a promova interesele Egiptului la Washington.

Menendez neagă setul de acuzaţii, dar a fost înlăturat de la şefia Comisiei pentru Afaceri Externe a Senatului american.

Egiptul este unul dintre cei mai importanți beneficiari ai ajutorului militar american de la decizia sa istorică de a deveni primul stat arab care şi-a normalizat relaţiile cu Israelul în 1980.

Mai multe pentru tine:
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Cum au descoperit ucrainenii baza operatorilor de drone de elită Rubicon. Greșeala făcută de televiziunea rusă
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Ce salarii încasează angajații Primăriei Capitalei. Stelian Bujduveanu: „Sunt cele mai mari din administraţia publică locală”
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză