Joe Biden, găsit vinovat de eșecul candidaturii Kamalei Harris pentru că a rămas în cursă prea mult timp. „Ne-a distrus complet”

0
Publicat:

Joe Biden este acuzat că a distrus candidatura Kamalei Harris pentru că a rămas prea mult în cursa pentru alegerile prezidențiale din 2024, se precizează într-o carte care explică revenirea lui Donald Trump la Casa Albă.

Kamala Harris și Joe Biden Foto: Arhivă

David Plouffe, un fost consilier de rang înalt al Kamalei Harris, afirmă că Biden „ne-a distrus complet”. Acesta numește cursa contra-cronometru de 107 zile a lui Harris împotriva lui Donald Trump un „coșmar nenorocit”, potrivit cărții „Păcatul original: Declinul președintelui Biden, mușamalizarea și decizia dezastruoasă de a candida din nou”, scrisă de Jake Tapper și Alex Thompson.  

David Plouffe, care a fost managerul campaniei electorale câștigătoare a lui Barack Obama din 2008 și consilier principal în administrația sa, a fost cooptat pentru a sprijini candidatura lui Harris după ce Biden, aflat în declin, s-a retras din cursă în vara anului trecut.

Și totul e din cauza lui Biden”, spune Plouffe, reflectând asupra deciziei fostului președinte american de a candida pentru realegere. „Ne-a distrus”, adaugă acesta, făcând referire la decizia lui Biden de a rămâne în cursă mai bine de trei săptămâni după dezbaterea catastrofală cu Trump, care a ridicat semne de întrebare privind capacitatea sa mentală și vârsta înaintată, potrivit The Guardian.

Biden s-a retras pe 21 iulie 2024 și a susținut rapid candidatura lui Harris, dar, potrivit autorilor cărții, a fost prea târziu.

David Plouffe a fost critic la adresa lui Biden, după ce Kamala Harris a pierdut alegerile. Atunci, el a postat pe platforma X că echipa ei a pornit „dintr-o groapă adâncă”. Ulterior, și-a șters contul. Cartea descrie cum Plouffe a primit apeluri de la donatori îngrijorați de energia în scădere a lui Biden, de capacitățile sale cognitive și de dificultatea de a susține un discurs. La rândul său, el a pus presiune pe Casa Albă și Partidul Democrat, întrebând dacă erau siguri că președintele mai poate câștiga un nou mandat. Răspunsul primit în mod repetat a fost afirmativ. 

Fostul preşedinte american Joe Biden a afirmat, recent, că îşi asumă parţial responsabilitatea pentru realegerea lui Donald Trump în funcţia de preşedinte al Statelor Unite.

Semnale de alarmă privind starea mentală a lui Biden

Cei doi autori ai cărții, Jake Tapper - corespondent-șef CNN la Washington și Alex Thompson - corespondent politic național la Axios, au vorbit cu aproximativ 200 de persoane pentru această carte, inclusiv membri ai Congresului, persoane din interiorul Casei Albe și ai campaniei. Unii dintre aceștia au tras semnale de alarmă privind starea mentală a lui Biden și eforturile disperate ale staff-ului apropiat de a ascunde amploarea declinului său.

Un consilier de rang înalt, care a demisionat din administrație deoarece nu credea că Biden ar trebui să candideze din nou, recunoaște în carte: „L-am protejat de propriul personal, în așa fel încât mulți nu și-au dat seama cât de gravă devenise situația începând cu 2023”. 

Îl iubesc pe Joe Biden. Când vine vorba de decență, puțini politicieni se compară cu el. Totuși, faptul că familia și consilierii săi l-au lăsat să candideze din nou a fost o gravă eroare față de țară și partid”, a mai spus acesta.

Cartea „Original Sin” („Păcatul original”) dezvăluie cum personalități marcante din SUA au încercat să intervină. De asemenea, se precizează că Barack Obama, fostul președinte american, a vizitat Casa Albă în 2023 și l-a avertizat pe Biden: „Doar asigură-te că poți câștiga cursa”.