Primele calculatoare donate moldovenilor de către familia lui Bill Gates au fost instalate în câteva biblioteci

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Primele calculatoare oferite prin programul Novateca, o iniţiativă a Fundaţiei Bill şi Melinda Gates, au ajuns deja în bibliotecile publice din raioanele Leova, Orhei, Ungheni, Soroca, Ceadâr-Lunga şi Căuşeni.

„Aceste biblioteci vor pune la dispoziţia cetăţenilor din regiuni acces gratuit la calculatoare şi Internet pentru a le facilita accesul la informaţie, ajutând bibliotecile să-şi deservească mai bine comunitatea“, se arată într-un comunicat de presă al programului.

Novateca este o iniţiativă care pe parcursul a doi ani se va concentra pe facilitarea accesului populaţiei la computere şi Internet, prin intermediul reţelei existente de biblioteci publice. Programul va fi realizat prin creare unei reţele-pilot formată din 68 de biblioteci publice care va fi dotată cu calculatoare şi echipamente de ultimă generaţie pentru accesul publicului la Internet. De asemenea, Novateca va crea şase Centre Regionale de Formare care vor oferi cursuri pentru bibliotecari pentru ca aceştia să poată asigura servicii moderne de informare comunităţilor locale.

Mai multe pentru tine:
Motivul despărțirii dintre Dan Bittman și Liliana Ștefan, mama celor trei copii ai artistului: „De asta s-a și ajuns unde s-a ajuns”
Prințul William a dat cel mai bun răspuns când a fost întrebat dacă fiul Louis este „puțin cam dificil”. Are șapte ani
Copiii care merg la școală cu ghiozdane goale, manuale lipsă și haine insuficiente: „Pentru mulți rămâne un loc al stresului și rușinii.” Studiul care dezvăluie realitatea cruntă
Actorul din „Singur acasă” și-a prezis singur moartea. S-a stins din viață la numai 43 de ani!
Aşa arată acum şcoala unde s-a filmat celebra peliculă „Liceenii”. Clădirea liceului „Alexandru Ioan Cuza” din București a rămas doar un schelet de beton
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională
Satul din România care are un singur locuitor: „Nu a vrut în ruptul capului să plece”
Comisia Europeană a acceptat solicitarea României de acordare a despăgubirilor pentru fermierii din sectoarele pomicol şi viticol. „Vor beneficia de 11,5 milioane EUR”,
ADIO Coiful de la Coțofenești, furat la Muzeul Drents! Olandezii întrerup urmărirea pentru 3 din suspecți
Daciana Sârbu și-a refăcut viața după divorțul de Victor Ponta. Cine este bărbatul care l-a înlocuit pe fostul premier al României?
Ce spune Meghan despre momentele Prințului Harry la Londra. E cu ochii pe el, din SUA