Recep Tayyip Erdogan anunţă că armistiţiul din Idlib a „început să fie încălcat“ şi cere Rusiei „să ia măsuri“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a anunţat miercuri că un acord ruso-turc al unui armistiţiu în Idlib, în nord-vestul Siriei, a ”început să fie încălcat” şi a îndemnat Rusia ”să ia măsuri” în acest sens, relatează AFP.

”Chiar dacă este vorba despre mici incidente ici-colo, armistiţiul a început să fie încălcat. Noi împărtăşim aceste evoluţii Rusiei (...) şi aşteptăm să se ia măsuri”, a declarat Erdogan într-un discurs la Ankara.

Intrat în vigoare vineri, acordul armistiţiului a permis instaurarea unui aparent calm în provincia Idlib, teatrul de mai multe luni al unor bombardamente violente ale unor avioane aparţinând Damascului şi Moscovei care au provocat o catastrofă umanitară.

Erdogan a ameninţat miercuri că Turcia este pregătită să riposteze ferm oricărui atac vizându-i trupele desfăşurate în Idlib în mai multe posturi de observaţie.

Într-un summit la Moscova, în urmă cu o săptămână, Recep Tayyip Erdogan şi omologul său rus Vladimir Putin au încheiatun acord al unui armistiţiu pentru a pune capăt unorescaladări care durau de săptămâni de zile şi care au atins un vârf prin confruntări directe între militari turci şi sirieni.

În pofida faptului că Turcia susţine grupări rebele în Siria, iar Rusia susţine regimul lui Bashar al-Assad, cele două ţări cooperează de mai muşi ani în dosarul sirian.

Provincia Idlib, ultimul bastion rebel şi jihadist din Siria, a devenit noul epicentru al războiului soldat cu peste 380.000 de morţi din 2011.

Regimul lui Bashar al-Assad a lansat în decembrie o ofensivă în această provincie, care a deplasat aproape un milion de persoane.

PATRULE RUS-TURCE ÎN IDLIB DE DUMINICĂ

Acordul încheiat de preşedinşii turc şi rus prevede de asemenea patrule ruso-turce - începând de duminică - de-a lungul autostrăzii strategice M4 care traversează provincia Idlib de la est la vest.

Pentru a pregăti aceste patrule, o delegaţie de militari ruşi a sosit marţi la Ankara în vederea unor discuţii cu oficiali turci.

”Discuţiile continuă în mod pozitiv şi constructiv. patrule comune sunt prevăzute pe M4 începând de la 15 martie, vom lucra la ele”, a anunţat miercuri ministrul turc al Apărării Hulusi Akar.

De asemenea, ministrul turc de Externe Mevlut Cavusoglu a anunţat că Moscova, care susţine politic şi militar regimulu al-Assad, a cerut Damascului să înceteze orice încălcare a armistiţiului, relatează Reuters.

Delegaţia rusă discută detalii din acordul armistiţiului, care prevede un coridor securitar şi patrule comune, acord pe care cele două părţi vor să-l finalizeze până săptămâna viitoare.

”În prezent, discutăm măsuri de luat pentru ca autostrada M4 să poată fi deschisă traficului în deplină securitate”, a subliniat Cavusoglu. ”S-a negociat în noaptea trecută (de marţi spre miercuri), iar aceste negocieri continuă”.

”La ora actuală, lucrăm ca acest armistiţiu temporar să devină de durată”, a adăugat el.

Mai multe pentru tine:
„Trebuie să fi fost o mână din interior”. Foști hoți de bijuterii comentează jaful de la Luvru
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Legenda Grasei de Cotnari: Vița nobilă a Moldovei, un dar de la Matia Corvinul
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Ilie Bolojan, despre scandalul din Coaliție: „Miza mea nu este să fiu premier în orice condiții, ci să fac ceea ce trebuie”
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!