O fostă mireasă-copil din Iran, executată după ce şi-a omorât soţul cu care se căsătorise la 15 ani. Alte două femei au fost executate

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Foto ilustrativă: EPA-EFE (Arhivă)

Autorităţile iraniene au executat, miercuri, trei femei învinuite pentru uciderea soţilor lor, conform unei organizaţii pentru drepturile omului, relatează BBC. Printre ele se număra şi o fostă mireasă copil, condamnată pentru că şi-a omorât soţul cu care a fost obligată să se căsătorească la vârsta de 15 ani.

Conform Grupului Iran pentru Drepturile Omului, în ultima săptămână au fost executate 32 de persoane. Se crede că autorităţile şi-au intensificat substanţial utilizarea pedepsei cu moartea, executând de două ori mai multe persoane în acest an decât anul trecut, conform BBC.

Grupurile pentru drepturile omului au raportat că Iranul execută mai multe femei decât orice altă ţară, majoritatea fiind găsite vinovate de omorârea soţilor lor. 

Iran Human Rights Group a afirmat, miercuri, că fosta mireasă copil, pe numele său Soheila Abadi, a fost spânzurată în închisoare după ce a fost condamnată pentru uciderea soţului ei. Abdi căsătorindu-se cu bărbatul în urmă cu 10 ani, pe când ea avea  15 ani.  

Instanţa a afirmat  că motivul crimei ar fi fost „disputele de familie”. 

Alte două femei executate, miercuri, au fost, totodată, condamnate pentru uciderea soţilor lor, a mai spus grupul. 

Activiştii afirmă că multe dintre cazuri implică acuzaţii de violenţă domestică, dar că instanţele iraniene nu iau în considerare acest lucru. 

Nu sunt publice cifre exacte privind numărul de execuţii, fiindcă autorităţile iraniene nu informează oficial fiecare caz în care s-a aplicat pedeapsa cu moartea.  

Conform unui studiu publicat în luna aprilie de două ONG-uri, doar 16,5% dintre execuţiile despre care se crede că au fost efectuate în Iran anul trecut au fost anunţate de autorităţi. Rapoartele din acest an sugerează că numărul condamnărilor la moarte a crescut şi mai mult din acea perioadă.  

Amnesty International, grupul pentru drepturile omului, a acuzat, săptămâna aceasta, Iranul că s-a angajat într-o serie „oribilă” de execuţii în ultimele luni, ucigând peste 250 de persoane în primele şase luni ale anului 2022,  mai mult decât dublu faţă de cele din perioada asemănătoare din anul precedent. 

„Maşinăria statului comite crime la scară largă în întreaga ţară, într-un atac abominabil asupra dreptului la viaţă", a afirmat Diana Eltahawy, director regional adjunct la Amnesty International.  

Mai multe pentru tine:
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cât de des ar trebui să faci sex, de fapt. Ce „omoară” intimitatea în dormitor
Revoltă de zile mari după finala Vocea României 2025, câștigată de Alessia Pop. Publicul și-a exprimat nemulțumirea față de desfășurarea emisiunii și postul PRO TV
Archie și Lilibet, alături de părinții lor într-o imagine inedită de familie! Prințul Harry și Meghan Markle dau o veste mare
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Creștere importantă a pensiilor pentru o categorie de români. Cine va primi cu 275 de lei mai mult lunar din 2026
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie