Niger: Junta militară acuză Franţa că pregăteşte o „agresiune”

0
0
Publicat:

Regimul militar nigerian rezultat în urma unei lovituri de stat a acuzat Franţa, într-un comunicat citit sâmbătă seară la televiziunea naţională, că „îşi desfăşoară forţele” în mai multe ţări din Africa de Vest în vederea unei „agresiuni” împotriva Nigerului, scrie AFP.

Protest în Niger. FOTO: Profimedia

„Franţa continuă să-şi desfăşoare forţele în mai multe ţări din ECOWAS (Comunitatea Economică a Statelor din Africa de Vest) în cadrul pregătirilor pentru o agresiune împotriva Nigerului, pe care o are în vedere cu această organizaţie comunitară”, în special „în Cote d'Ivoire, Senegal şi Benin”, a declarat un membru al regimului, colonelul-maior Amadou Abdramane, potrivit Agerpres. 

După lovitura de stat din 26 iulie, ECOWAS a ameninţat cu intervenţia militară în Niger, pentru care anunţase pregătiri. O decizie susţinută de Franţa, care are 1.500 de militari în această ţară saheliană, în cadrul luptei antijihadiste.

La începutul lui august, generalii nigerieni aflaţi la putere, care doresc plecarea soldaţilor francezi, au denunţat mai multe acorduri de cooperare militară încheiate cu fosta putere colonială.

Unul dintre aceste texte conţinea un preaviz de o lună, potrivit acestora.

Regimul a spus în comunicat că „la 1 septembrie”, „şeful Statului Major al forţelor armate din Niger l-a primit la Zinder pe comandantul forţelor franceze din Sahel pentru a discuta despre un plan de dezangajare a capacităţilor militare franceze”.

„Un anunţ de retragere ne vine de la nivel operaţional”, care „nu este, prin urmare, purtat nici de statul major al armatelor franceze, nici de guvernul francez şi nu a făcut obiectul niciunui comunicat oficial”, a asigurat regimul de la Niamey.

Marţi, Parisul a declarat că au au loc discuţii între armatele nigeriană şi franceză pentru „a facilita mişcarea mijloacelor militare franceze”.

„Se pune problema menţinerii unora dintre forţele noastre”, a declarat ministrul francez al apărării, Sébastien Lecornu, citat de AFP.  

Mai multe pentru tine:
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
De ce se adaugă o lingură de mălai în compoziția sarmalelor. Un truc folosit de bucătăresele din Moldova
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie