Negocieri între Chișinău și Tiraspol

0
Publicat:
Ultima actualizare:

La Chişinău a avut loc, ieri, o întâlnire a reprezentanţilor din Republica Moldova şi Transnistria pe tema soluţionării conflictului transnistrean. La negocieri au participat şi mediatori din Rusia, Ucraina şi OSCE, precum şi observatori din partea SUA şi UE.

În ultimii ani şi-au manifestat tot mai insistent interesul pentru regiune UE, SUA, Germania şi chiar Marea Britanie, care recent a trimis doi soli la Tiraspol.

INTERESUL MOSCOVEI

Creşterea atenţiei faţă de republica nerecunoscută poate fi explicată printr-o încercare de a elimina influenţa rusă din regiune, profitând de probleme care au apărut în relaţiile dintre Moscova şi Tiraspol în ultima perioadă, mai ales pe tema gestionării banilor daţi de Rusia Transnistriei, scrie „Nezavisimaia Gazeta".

După întâlnirea ministrului de Externe, Serghei Lavrov, cu omologul său ucrainean Konstantin Grişcenko la Moscova, la sfârşitul săptămânii trecute, oficialul rus a declarat că Rusia şi Ucraina au convenit să intensifice eforturile în găsirea unei soluţii în formatul 5+2 pentru reglementarea conflictului transnistrean. 

Mai multe pentru tine:
William își regretă marea slăbiciune și speră din tot sufletul ca cei trei copii ai lui să n-o moștenească
Un bărbat a ajuns în comă la spital, după ce a căzut cu o trotinetă electrică. Titi Aur: „În lumea civilizată e pericol public”
Motivul despărțirii dintre Dan Bittman și Liliana Ștefan, mama celor trei copii ai artistului: „De asta s-a și ajuns unde s-a ajuns”
Aşa arată acum şcoala unde s-a filmat celebra peliculă „Liceenii”. Clădirea liceului „Alexandru Ioan Cuza” din București a rămas doar un schelet de beton
Singurul dictator sovietic înlăturat din funcție: «Hrușciov a demascat cultul lui Stalin după moartea lui, iar noi demascăm cultul lui Hrușciov cu el în viață»
Catherine Zeta-Jones, pusă la zid din cauza unui comentariu deplasat despre un băiat de 12 ani
Copiii care merg la școală cu ghiozdane goale, manuale lipsă și haine insuficiente: „Pentru mulți rămâne un loc al stresului și rușinii.” Studiul care dezvăluie realitatea cruntă
Regele care n-a reușit să-și consume noaptea nunții a devenit marea rușine de la Palat. De ce și-a respins regina timp de șapte ani
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională
Daciana Sârbu și-a refăcut viața după divorțul de Victor Ponta. Cine este bărbatul care l-a înlocuit pe fostul premier al României?
Satul din România care are un singur locuitor: „Nu a vrut în ruptul capului să plece”