Video Explozie puternică la Ankara, lângă Parlamentul Turciei. Ministerul de Interne spune că este un „atentat terorist“ | FOTO VIDEO

0
Publicat:
Ultima actualizare:

O explozie puternică s-a produs duminică dimineaţa în centrul capitalei turce Ankara, în apropiere de Parlament, care urmează să-şi reia activitatea în cursul zilei după vacanţa de vară, informează AFP, potrivit Agerpres.

UPDATE 12.35 Până în acest moment atentatul nu a fost revendicat. Explozia puternică s-a auzit pe o distanţă de câţiva kilometri.

Parchetul General din Ankara a anunţat deschiderea unei anchete şi a interzis accesul în zona unde a avut loc atentatul.

Canalul de televiziune privat NTV a anunţat că schimburi de focuri s-au auzit după explozie, în cartierul în care circulaţia a fost complet blocată şi unde au fost trimise numeroase maşini de poliţie şi ambulanţe.

Cartierul vizat găzduieşte numeroase ministere, precum şi Parlamentul care urmează să-şi reia activitatea duminică de la 14:00 locală (11:00 GMT), după vacanţa de vară.

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan urma să ia cuvântul în deschiderea noii sesiuni, potrivit presei turce.

Ankara a fost scena a numeroase atentate în perioada 2015-2016, revendicate de separatiştii kurzi din Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK) sau de gruparea Stat Islamic.

Ultimul atentat comis pe teritoriul Turciei pe 13 noiembrie 2022, pe o arteră comercială din Istanbul, soldat cu şase morţi şi 81 de răniţi, nu a fost revendicat, şi a fost atribuit PKK de către autorităţi

UPDATE 11.07 Potrivit BBC, cei doi atacatori au fost uciși: unul dintre ei s-a detonat, iar cel de-al doilea a fost neutralizat de forțele de ordine.

Potrivit Al Jazeera, explozia a avut loc în fața sediului ministerului de Interne turc, care este în vecinătatea sediului Parlamentului.

***

Pe rețelele de socializare au apărut imagini de la o cameră de supraveghere care surprinde momentul în are are loc o explozie.

Ministerul de Interne turc a anunţat că explozia este un "atentat terorist".

"Doi terorişti au apărut la bordul unui vehicul militar în jurul orei 09:30 locală (06:30 GMT) la intrarea în incinta Direcţiei Generale de Securitate a Ministerului de Interne şi au comis un atentat cu bombă", a declarat ministerul, precizând că în urma atacului doi poliţişti au fost răniţi uşor.

Potrivit presei turce, schimburi de focuri s-au auzit în zona din apropierea clădirii Parlamentului, unde se află de asemenea mai multe ministere.

În zonă au fost trimise numeroase maşini de poliţie şi ambulanţe.