Peste 170 de persoane au fost reţinute la Belarus după protestele violente faţă de victoria preconizată a lui Lukaşenko

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Foto arhivă

Peste 170 de persoane au fost reţinute în Belarus după ce presa de stat a anunţat că preşedintele Aleksandr Lukaşenko, la putere de 26 de ani, va câştiga un şaselea mandat, a anunţat organizaţia pentru drepturile omului Viasna, şi ciocniri violente au avut loc între manifestanţi şi forţele de ordine.

Dacă susţinători ai candidatei opoziţiei belaruse, Svetlana Tihanovskaia, au organizat celebrări neoficiale ale victoriei sale, după ce sondaje independente au anunţat că se află în frunte, media de stat a anunţat că Lukaşenko ar fi obţinut peste trei sferturi din voturi.

Rezultatele oficiale nu au fost încă anunţate.

 Pe măsură ce protestele au izbucnit în mai multe oraşe din Belarus, Tikhanovskaia a îndemnat la pace şi abţinerea de la violenţă.

„Aş vrea să reamintesc poliţiei şi armatei că sunt parte a societăţii noastre. Sunt conştientă că Belarusul se va trezi mâine într-o nouă ţară”, a spus aceasta citată de dpa.

Grupul pentru drepturile omului Amnesty International a scris luni dimineaţă pe Twitter că personalul său a asistat la "utilizarea de 6 grenade de şoc, mai multe focuri de armă trase (probabil gloanţe de cauciuc) în mulţimi" la Minsk. "Cel puţin 6 ambulanţe au apărut din spatele liniilor de poliţie, cu sirenele pornite".

Mass-media de stat a raportat ulterior că situaţia era sub control şi că un comitet de criză s-a reunit la Ministerul de Interne, relatează Digi 24.

Sondajele dinaintea scrutinului atât ale voturilor lui Lukaşenko, cât şi ale contracandidatei sale, care îi arătau câştigători detaşaţi, nu au putut fi verificată în mod independent. Organizaţia pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE) nu a trimis observatori la votul de duminică din cauza lipsei unei invitaţii trimise la timp.

Bbc.com notează că ar exista răniţi în urma ciocnirilor, iar mai multe ambulanţe au fost chemate pentru a interveni.

Protestatarii au scandat: “Pleacă!”, mesaj adresat lui Lukaşenko. Manifestaţia s-a încheiat după câteva ore.

Proteste similare au avut loc şi la Brest şi Zhodino.  

Conform exit poll-ului prezentat de televiziunea din Belarus, Lukaşenko a obţinut aproape 80 la sută din voturi. Principalul candidat al opoziţiei, Svetlana Tikhanovskaya, a declarat că nu are încredere în cifrele prezentate. Sondajul la ieşirea de la urme arată că ea ar fi obţinut aproape 7 la sută din voturi.

“Eu cred ceea ce văd şi văd că majoritatea este cu noi”, a afirmat Tikhanovskaya.

Opoziţia anunţase că se aşteaptă la fraudă electorală şi că va ţine o numărătoare alternativă a voturilor.

Peste 1.000 de oameni au fost reţinuţi în Belarus în ultimele săptămâni.

Înaintea votului de duminică Lukashenko a asigurat că „nu sunt motive să spunem că mâine ţara va fi aruncată în haos sau un război civil. Vă pot gaaranta acest lucru”.

Mai multe pentru tine:
Adevărul despre relația din spatele scenei dintre Angela Similea și „Prințul șlagărelor”. Fiul compozitorului Marcel Dragomir rupe tăcerea: „Ea era ca pe un piedestal!” Ultimele lui cuvinte
Scandal de pomină pe „Hai-Hui”, numele emisiunii Marinei Almășan, de la TVR 2. Ce acuzații i se aduc: „Nu e o invenție a TVR”. Replica vedetei: „N-a furat nimeni de la nimeni!”
„Noi i-am pus cruce!” Cum a ajuns să arate una dintre cele mai populare stațiuni balneare din România. Dan Negru: „Când eram copil veneam cu ai mei”
Black Friday 2025, o oportunitate pentru doamnele care vor să arate bine. Top 3 cele mai bune produse pentru ten, apreciate de clienți
Top 5 bestselleruri internaționale 2025 și titluri bonus – Descoperă-le și comandă-le acum pentru serile de iarnă și cadouri de sărbători
Alexandru Ion și Ștefan Floroaica: “Ne-am întors din Asia Express cu multe kilograme în plus... în bagajul vieții”
Tânăra de 18 ani care a întors toate scaunele la Vocea României: „Absolut extraordinar!” Cine este Sunamita Beza
Black Friday 2025. Reduceri mari la încălţăminte și electrocasnice
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
Cel puțin 6 morți și 25 de persoane spitalizate după ce au mâncat acest preparat la restaurant
Black Friday 2025: Cele mai apreciate parfumuri de damă în România – Top recenzii clienți. Idei de cadouri pentru sărbători