Noi dezvăluiri despre teroristul Najim Laachraoui. A păzit jurnalişti luaţi ostatici de Statul Islamic în Siria

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Najim Laachraoui, unul dintre atacatorii sinucigaşi de pe Aeroportul Zaventem din Bruxelles, a fost identificat de mai mulţi francezi luaţi ostatici de Statul Islamic în Siria drept unul dintre teroriştii care i-au păzit, au declarat surse apropiate anchetei, citate de AFP.

Potrivit uneia dintre surse, patru jurnalişti francezi răpiţi în Siria în 2013 şi 2014 l-au identificat pe Laachraoui drept unul dintre gardieni, căruia i se spunea „Abou Idriss“.

Unul dintre aceşti reporteri, Nicolas Henin, „l-a identificat oficial“ pe Abou Idriss drept Najim Laachraoui, a declarat avocatul său, Marie-Laure Ingouf.

Najim Laachraoui, cel care ar fi construit bombele folosite de teroriştii din noiembrie, de la Paris, şi din martie, de la Bruxelles, figura de câteva luni pe lista cu cei mai căutaţi islamişti din Europa, pentru legăturile sale cu atentatele din capitala Franţei. ADN-ul tânărului de 25 de ani a fost găsit pe materialul explozibil folosit, a declarat o sursă apropiată anchetei.

El a fost controlat sub identitatea falsă Soufiane Kayal, la începutul lui septembrie, la frontiera dintre Austria şi Ungaria. Se afla atunci în maşină cu Salah Abdeslam, suspectul arestat în martie pentru masacrul din capitala Franţei, şi cu Mohamed Belkaid, un algerian de 35 de ani ucis de autorităţile belgiene.

Tot sub numele de Kayal, el a închiriat casa conspirativă unde au fost pregătite atentatele de la Paris.

Mai mult, Laachraoui ar fi ţinut legătura telefonic cu teroriştii care s-au aruncat în aer în seara de 13 noiembrie 2015, la Paris.

Potrivit anchetatorilor, Belkaid ar fi fost destinatarul unui SMS trimis de unul dintre islamiştii sinucigaşi din sala de concerte Bataclan către un număr din Belgia. Mesajul era „Am plecat, începe“.

Un alt număr din Belgia l-a sunat în aceeaşi seară pe Abdelhamid Abaaoud, organizatorul masacrului de la Paris. El a fost ucis la 18 noiembrie de Poliţia franceză, într-o operaţiune desfăşurat la Saint-Denis, o suburbia a Parisului.

Tânărul a fost judecată în lipsă la Bruxelles, în luna februarie, pentru recrutare de combatanţi islamişti, iar procurorii au cerut pedeapsa cu 15 ani de închisoare în cazul său.

Laachraoui s-a născut la 18 mai 1991, la Bruxelles şi mai are cinci fraţi şi surori. De altfel, unul dintre fraţii săi, Mourad, este un luptător cunoscut de taekwendo şi a reprezentat Belgia la mai multe concursuri internaţionale.

Tatăl său a fost audiat de poliţie şi a recunoscut că Laachraoui este fiul său, dar a precizat că nu mai ştie nimic de el de trei ani.

De altfel, nimeni din familie nu mai vrea să aibă de-a face cu tânărul, pe care îl acuză că îi distruge cariera lui Mourad.

Laachraoui a studiat la şcoala catolică timp de şase ani şi a fost un elev exemplar, spun profesorii. Apoi, el a studiat electromecanica.

Potrivit presei, tânărul a lucrat timp de cinci ani ca angajat temporar pe aeroportul din Bruxelles şi, în două veri, ca om de serviciu la Parlamentul European.

Mai multe pentru tine:
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Horoscop marți, 9 decembrie. Racii au discuții aprinse în cuplu, iar Peștii vor să fie remarcați la locul de muncă
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Felicitarea regală a anului: Familia Princiară din Monaco strălucește în atmosfera de Crăciun
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie