Ministrul britanic al Apărării: Moscova face din dezinformare o „armă“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministrul britanic al Apărării, Michael Fallon, a acuzat joi Rusia că face din dezinformare „o armă“, în scopul de a destabiliza Occidentul.

„Vedem astăzi o ţară care, făcând din dezinformare o armă, a provocat apariţia a ceea ce putem privi ca o epocă post-adevăr“, a declarat Fallon, într-un discurs rostit la universitatea St. Andrews din Scoţia, citat de AFP şi Agerpres.

„În mod evident, Rusia pune la încercare NATO şi Occidentul. Ea caută să-şi extindă influenţa, să destabilizeze ţări şi să slăbească Alianţa“ atlantică, a spus el, adăugând că aceeaşi ţară „aduce atingere securităţii naţionale a multor aliaţi şi sistemului de reguli internaţionale“.

„De aceea, este în interesul nostru şi în cel al Europei să păstrăm un NATO puternic şi să descurajăm Rusia“, a subliniat ministrul britanic al Apărării.

Michael Fallon a apreciat în special că NATO trebuie „să se apere de o manieră la fel de eficientă în spaţiul cibernetic precum o face în aer, pe uscat şi pe mare“.

El a criticat insituţii media din Rusia, precum canalul internaţional RT şi portalul Sputnik, disponibile în engleză şi în alte limbi, acuzându-le de difuzarea unei „dezinformări în stil sovietic“.

Mai multe pentru tine:
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Apelul făcut de China înaintea întâlnirii dintre Xi Jinping și Donald Trump. „Sensul istoriei nu poate fi inversat”
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
Mai multe persoane au fost reținute după incidentul cu focuri de armă din Capitală