Marea Britanie insistă să îi protejeze pe „rebelii sirieni“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Guvernul britanic va trimite truse de protecţie împotriva armelor chimice către Coaliţia Naţională de Opoziţie şi Forţele Revoluţionare din Siria, a anunţat ministrul de Externe, William Hague.

Autorităţile de la Londra au luat în considerare că necesitatea de a proteja trupele care luptă împotriva armatei siriene este „o problemă de maximă urgenţă“.

Cererea oficială a Ministerului de Extene britanic a fost trimisă către Parlament, urmând ca până la data de 3 august  partea siriană să primească 5000 de măşti de protecţie, antidoturi pentru gazele toxice, dar şi indicatori care să semnaleze existenţa unor substanţe chimice.

Ministrul de Externe Hague a subliniat faptul că armata siriană foloseşte substanţe variate, inclusiv gaz sarin, împotriva militanţilor.

„Există dovezi că armata siriană foloseşte diferite feluri de arme chimice, inclusiv gaz sarin. Suntem siguri că armele chimice sunt folosite la ordinul direct al regimului Assad“, se arată în documentul realizat de Hague, care justifică trimiterea echipamentelor de protecţie pentru rebelii sirieni. 

Mai multe pentru tine:
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
„Eroii din Harkov” care au salvat 48 de copii din grădinița lovită de dronă rusă. „Nu a plâns. Doar se uita drept în ochii mei”
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Tradiții și superstiții de Sfântul Dumitru. De ce nu e bine să atingi cuțitele în această zi
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Profesoară de biologie din Iași, implicată într-un scandal uriaș. Elevii ar fi găsit imagini cu ea pe site-uri pentru adulți: „Face filme”
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Ziare cu conținut fascist, distribuite în București, în zona Catedralei Naționale. Jandarmii l-au săltat pe bărbatul care le împărțea
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”
Excremente umane vechi de 1.300 de ani, analizate de oamenii de știință