Lucrurile pe care le au în comun oamenii de succes

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Oameni precum Sara Blakely, fondatoarea Spanx, şi John Sculley, fost CEO Apple, vorbesc despre alegerile care au stat la baza reuşitei lor. Fie că este vorba de asumarea riscurilor, stabilirea priorităţilor sau învăţarea continuă, aceştia cred că sunt lucruri concrete care le-au deschis drumul către succes.

Nu le este frică să-şi asume riscuri

Ştii ce garantează succesul? Asumarea riscurilor. Sara Blakely, fondatoarea Spanx, a plecat cu un buget de 5.000 de dolari şi a ajuns la un profit de un miliard de dolari în doar 12 ani. Aceasta povesteşte că în copilărie tatăl a învăţat-o importanţa asumării riscurilor. Blakely a fondat Spanx în apartamentul ei din Atlanta după un business eşuat de două ori. „A fost unul dintre numeroasele teste care mi-a arătat cum unele dintre cele mai mari eşecuri din viaţa noastră ne fac să ne îndreptăm într-o altă direcţie“, a povestit aceasta pentru businessinsider.com.

Găsesc împlinirea în munca lor

„Oamenii de succes sunt mai entuziasmaţi de călătorie decât de rezultat“, scrie autorul Dan Schawbel în cartea dedicată regulilor ce garantează succesul în carieră. „Ei se bucură de călătorie în ciuda obstacolelor, pentru că fac ceva care dă sens vieţii lor“, adaugă autorul.

Rămân deschisi, curioşi şi flexibili

„Neadaptarea la schimbare vă poate împiedica ascensiunea în carieră“, afirmă fostul CEO al Apple, John Sculley. „Oamenii de succes rămân deschişi studiului de-a lungul vieţii şi se feresc de zonele de confort. În timp ce majoritatea oamenilor cred că atunci când termină facultatea au terminat şi cu studiatul, oamenii de succes rămân deschişi învăţatului. Ei învaţă constant şi iubesc experienţele noi în orice domeniu“.

Se vindecă de sindromul „impostor“

După cum a spus odată Shonda Rhimes, producător TV de succes, cel mai important lucru pe care şi-ar fi dorit ca cineva să i-l fi spus despre vârsta adultă este: „Nimeni nu ştie nimic. Nu te simţi mai înţeleaptă sau mai proastă decât alţii când ai 25 de ani, 35 sau 55 de ani. Şi încetează să te mai îngrijorezi cu privire la ce cred oamenii“.

Îşi stabilesc programul în funcţie de priorităţi

Potrivit expertului Laura Vanderkam, lipsa prioritizării sarcinilor cu adevărat importante, atunci când vine vorba de planificarea timpului, v-ar putea împiedica să vă atingeţi adevăratul potenţial. „Alegerea de a face un lucru înseamnă renunţarea la un altul. Întrebarea este: pe cine alegi să dezamăgeşti şi de ce?“.

Mai multe pentru tine:
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Cum s-a format craterul imens de sub Marea Nordului. Fenomenul a provocat un tsunami de 100 de metri înălțime
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Călin Georgescu nu va mai preda un an la Universitatea din Pitești. Cât a fost ultimul salariu încasat
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris