Lucrarea "Crizanteme" de Luchian, estimată la 120.000-140.000 euro, scoasă la licitaţie de Goldart

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Lucrarea "Crizanteme" de Ştefan Luchian, estimată la 120.000-140.000 de euro, figurează în oferta celei de-a 90-a licitaţii organizate de casa Goldart, pe 28 iunie, de la ora 19.00, în Capitală, potrivit unui comunicat remis Mediafax.

Cu ocazia licitaţiei cu numărul 90, casa Goldart propune iubitorilor de artă numeroase piese de grafică, pictură, sculptură, semnate de nume mari ale plasticii româneşti, dar şi cărţi rare şi obiecte vechi.

Lucrarea "Crizanteme", care a figurat în expoziţia "Ştefan Luchian" de la Muzeul de Artă al R.P.R din 1957, transmite, pe linia celor mai reuşite naturi statice din creaţia artististului, sentimentul de graţie al unui iremediabil îndrăgostit de natură, se spune în comunicat.

Din oferta acestei licitaţii mai fac parte lucrări de Octav Băncilă - "Trandafiri" şi "În faţa cortului" (fiecare estimată la 5.000 - 6.000 de euro), Horia Bernea - "Grădină" (22.000 - 23.000 de euro), Kimon Loghi - "Peisaj la Biarritz" (2.500 - 3.000 de euro), Nicolae Vermont - "Scenă mitologică" (2.500 - 3.000 de euro), Ludovic Bassarab, Marius Bunescu, Iosif Iser, Nicolae Dărăscu, alături de lucrări ale unor artişti contemporani - peisaje semnate de Liviu Suhar, Emil Ciocoiu, Cornelia Ionescu Drăguşin, Florin Ciubotaru, naturi statice de Iacob Lazar, Benone Suvaila, personaje ilustrate de Nicolae Blei, Sorin Ilfoveanu şi Ion Iancuţ.

Două sculpturi - "Bust de femeie" de Dumitru Măţăuanu şi "Şoimar" de Emile Pinédo, precum şi trei icoane ("Sfânta Parascheva" - atelier bulgăresc, "Sfinţii împăraţi Constantin şi Elena" şi "Sfântul Nicolae" - ateliere româneşti) întregesc variata gamă de obiecte de artă propuse publicului cumpărător în această licitaţie.

Lucrarea "Crizanteme"

Creată în 2008, ca o continuare a activităţii galeriei de artă cu acelaşi nume, casa de licitaţii Goldart a organizat o medie de 20 de licitaţii pe an, vânzând până în prezent peste 3.500 de lucrări de pictură, din colecţii particulare.

Mai multe pentru tine:
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste