Horaţiu Mălăele, în commedia dell’arte. Piesa „Scapino“ de Moliere, difuzată de TVR, pentru a aniversa 60 de ani de Teatru Naţional de Televiziune

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Teatrul Naţional de Televiziune a împlinit anul acesta 60 de ani. Casa de Producţie TVR prezintă montările începuturilor, printre care şi spectacolul „Scapino” de  Molière. În regia lui Alexandru Dabija,  spectacolul a fost realizat în anul 1992, cu Horaţiu Mălăele în rolul principal.

 Alexandru Dabija, regizorul spectacolului, foloseşte comedia lui Moliere ca pe un pretext  pentru întoarcearea la matca originară a personajului principal, Scapino: commedia dell’arte. Horaţiu Mălăele e cap de afiş în distribuţia spectacolului în rolul lui Scapino. Din distribuţia spectacolului mai fac parte  Mircea Constantinescu, Valentin Teodosiu,George Alexandru, Valeriu Preda, Mircea Jida, Victoria Cociaş, Anca Băjenaru, Camelia Zorlescu.

Spectacolul „Scapino” va fi difuzat pe TVR Moldova, cu următorul program: sâmbătă, 2 septembrie, de la ora 16.00; pe TVR Internaţional, vineri, 1 septembrie, de la ora 23,00. Sâmbătă, 2 septembrie, va fi difuzat de  ora 18.00, pe TVR 3, iar  duminică, 3 septembrie, de la ora 20.00.

Horaţiu Mălăele este unul dintre cei mai îndrăgiţi actori, regizori, caricaturişti şi scriitori români. A absolvit Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L. Caragiale” în 1975, la clasa lui Octavian Cotescu.

A creat peste 50 de roluri în teatru şi în film, a jucat şi a regizat  teatru TV („Astă seară se joacă fără piesă” de Luigi Pirandello, regia Eugen Todoran, 1987, „La prima vedere” de Ion Băieşu, regia Horaţiu Mălăele, 1994, „Poveste studenţească” de Mihail Şorbu, regia Cornel Todea, 1985, „O noapte furtunoasă” de I.L Caragiale, regia Sorana Coroamă Stanca, 1983) 

A creat personaje memorabile precum „Unchiul Vanea” la Bulandra, „Sinucigaşul” şi „Poche-Chandebise” la Nottara, „Profesorul” sau„Lelio” la Odeon.

Mai multe pentru tine:
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%