Gabriel Liiceanu a deschis un spaţiu dedicat hranei trupului şi spiritului, în Cotroceni

0
Publicat:
Ultima actualizare:

În Cotroceni, Librăriile Humanitas au deschis o locaţie în care se regăsec o patiserie artizanală şi o librărie. Gabriel Liiceanu, director al editurii Humanitas, a explicat că această idee i-a venit de la o obsesie pe care o are de aproape 30 de ani, de când se ocupă de editură: metafora hranei spirituale. Conform Profit.ro, patiseria „La petite bouffe” (La pisicul ghiftuit) are 40 de metri pătraţi şi ocupă parterul unei vile interbelice.

O metaforă gastronomică este cel mai bun exemplu pentru a explica de ce este importantă lectura, crede Gabriel Liiceanu.„...Mi-am spus că e imposibil ca oamenii să nu înţeleagă că nu numai stomacul trebuie hrănit, ci şi mintea, şi că poţi să ai o minte neşlefuită, necultivată sau prost hrănită”.

Există o punte care trece de la pâine la cuvânt. Liiceanu a amintit de mitul Exodului, când cei 1 milion de evrei care au fugit din Egipt, neavând ce mânca, au primit de la Dumnezeu o ploaie de mană.

„Mana este prima treaptă de trecere de la pâinea concretă pe care o fabricăm la o pâine invizibilă, dar nu este încă o pâine a eternităţii. Mana e o pâine divină care ţine o zi, ca bagheta. A doua zi n-aveau voie (evreii fugiţi din Egipt- n.r.) să mănânce din ea. Venea altă mană”, a explicat Gabriel Liiceanu, citat de blogul „verbs describe us”

În sfârşit, a continuat acesta, se ajunge la celebra idee că oamenii se hrănesc nu doar cu pâine, ci şi cu cuvântul. 

„Aşadar, îmbinarea pâinii trupului cu pâinea sufletului a născut acest loc”, a mai spus scriitorul şi directorul editurii. 

Ce evenimente vor avea loc în „La petite bouffe” 

La subsolul patiseriei există un spaţiu în care încap aproximativ 20 de persoane. Acolo, a explicat Liiceanu, va fi un salon literar. 

„Acolo, marii noştri scriitori vor citi în premieră din cărţile lor.... în timp ce ne vom bucura spiritual, mental, vom putea asocia această bucurie cu bucuria unui gust formidabil a unei cafele extraordinare, a unui vin de calitate ,a unei beri artizanale, acompaniind minunatele produse de la Rue du Pain”.

O selecţie de cărţi

În privinţa cărţilor, pentru că spaţiul nu permite existenţa unei librării similare celei de la Cişmigiu, oamenii care vor vizita „La petite bouffe” vor regăsi o selecţie „din cele mai bune cărţi pe care le putem propune celor din cartier sau celor care intră pe aici”. Liiceanu speră că nu doar oamenii din Cotroceni vor vizita locul, ci din întreg Bucureştiul.

Pe lângă cărţi şi produse de patiserie, vor putea fi cumpărate şi obiectele artizanale Takumi, printre care produse din ceramică japoneză. Conform profit.ro, magazinul Takumi, aflat pe bulevardul Magheru, a fost deschis de Librăriile Humanitas cu doi ani în urmă.

 

Mai multe pentru tine:
Black Friday la Flanco: Top oferte la soundbar-uri, sisteme audio și boxe portabile
Nu-l iartă nici după moarte?! Mariana Moculescu refuză să meargă la înmormântarea fostului soț! Unde și când va fi înmormântat maestrul?
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
„M-a lovit atât de puternic”! Celebra vedetă face dezvăluiri cutremurătoare la 53 de ani
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Tragedia care i-a marcat viața lui Horia Moculescu. A avut un fiu care a murit la 31 de ani. Mariana Moculescu, confesiuni dureroase: „Nu mai răspundea la telefon”
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală