Conducerea Institutului Cultural Român spune că acuzaţiile aduse de ziarul  "The New York Times" sunt lipsite de probe

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Conducerea ICR România consideră că acuzaţiile aduse de ziarul New York Times sunt lipsite de probe

Institutul Cultural Român (ICR) combate reproşurile aduse de ziarul american New York Times spunând că Festivalul de Film „Making Waves: New Romanian Cinemas” de anul acesta nu a fost finanţat de ICR deoarece Corina Şuteu, fosta directoare a ICR New York, nu a solicitat conducerii institutului fonduri pentru acest proiect.

Într-un articol din ziarul american "The New York Times", apărut marţi, 27 noiembrie, se preciza că „schimbarea unui guvern într-o capitală balcanică nu ar trebui să fie, în mod normal, un motiv de îngrijorare pentru Film Society of Lincoln Center”. De asemenea, în rândurile articolului, se arată că profilul festivalului de film s-a schimbat în ultimele luni. 

"Sunt complet lipsite de orice probe acuzaţiile aduse noilor autorităţi din România în cuprinsul articolului «Festival Recast by Politics at Home», apărut în ediţia de pe 27 noiembrie 2012 a cotidianului The New York Times, cu privire la un presupus regres în domeniul politicilor culturale. Declaraţiile doamnei Corina Şuteu şi ale domnilor Mihai Chirilov şi Andrei Ujică, citate în articolul menţionat, sunt făcute în completă ignoranţă şi fără a avea proprietatea termenilor", scrie în comunicatul emis de ICR. 

Fosta directoare a ICR New York, Corina Şuteu, a apreciat în "The New York Times" că,  „în ultimii zece ani, evoluţia filmului românesc a fost una dintre cele mai impresionante creşteri din cinematografia mondială, cu premii la Cannes şi la alte festivaluri pentru producţii consecutive”. Tot Corina Şuteu a spus că noua administraţie a adus producţia cinematografică în condiţia în care era în momentul în care a început. 

"Autorităţile de acum s-au întors la un discurs legat de cultură care este foarte arhaic, iar ei nu consideră că noul val al filmului românesc este reprezentativ pentru România", a adăugat Corina Şuteu, în "The New York Times". 

Mai multe pentru tine:
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
De ce se adaugă o lingură de mălai în compoziția sarmalelor. Un truc folosit de bucătăresele din Moldova
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese