Gondolierii veneţieni se plâng de turiştii supraponderali şi decid reducerea numărului celor care urcă în bărci

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Veneţia

Turiştii supraponderali le dau bătăi de cap gondolierilor din Veneţia. Pentru a evita posibile incidente, aceştia au decis reducerea numărului de persoane care pot urca în barcă.

Gondolierii de la Veneţia au redus capacitatea pe bărcile lor, dând vina pe turiştii „supraponderali” care îngreunează ambarcaţiunile.

„Este adevărat că, în comparaţie cu 10 sau 15 ani în urmă, turiştii cântăresc un pic mai mult", a declarat pentru The Guardian Andrea Balbi, preşedintele asociaţiei de gondolieri din Veneţia. „Spre deosebire de un ascensor, unde există un mesaj care spune„ doar şase persoane sau o greutate maximă ”,noi nu avem cantar pentru a cântări oamenii şi astfel am redus numărul de pasageri.“

Pentru a proteja meseria, care a devenit o tradiţie în Veneţia, copiii moştenesc licenţa taţilor fără a mai susţine examenul pentru obţinerea persmisului. 

„Este vorba despre continuarea unei tradiţii”, a declarat Andrea Balbi. „Canalele, clădirile, istoria oraşului ... lumea gondolierilor este unică, suntem doar 433 de gondolieri, iar candidatura cuiva din Paris, New York sau oricare alt oraş nu ar fi o continuare a tradiţiei".

Mai multe pentru tine:
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Prima Doamnă din Oman primește o distincție fără precedent! I-a fost înmânată chiar de soțul ei, sultanul Haitham bin Tarik Al Said
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești