FOTO Turist de lux. Cum arată cel mai scump apartament din lume

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Dormitoarele au o panoramă superbă. Oaspeţii pot admira lacul Geneva din patul confortabil FOTO Caters

Etajul opt al hotelului President Wilson din Geneva, în Elveţia, este rezervat în întregime apartamentului Regal, care se desfăşoară pe o suprafaţă de 5.486 de metri pătraţi. Bogaţii lumii plătesc 60.000 de euro pentru o singură noapte de cazare.

Grija faţă de detalii şi serviciile ireproşabile au făcut ca personalităţi precum interpreţii Michael Jackson şi Rihanna, actorii Matt Damon şi Michael Douglas, oamenii de afaceri Bill Gates şi Richard Branson, prinţul Albert de Monaco, dar şi oameni politici de renume internaţional, cum sunt fostul lider sovietic Mikhail Gorbaciov, dictatorul egitean Hosni Mubarak sau fostul premier britanic Tony Blair să se numere printre oaspeţii de onoare ai hotelului President Wilson.

Cu nu mai puţin de 12 dormitoare, fiecare dotat cu garderobă şi baie luxoasă, două livinguri spaţioase, o zonă pentru dineuri, birou, sală de fitnes şi masă de biliard, penthouse-ul oferă o panoramă incredibilă asupra lacului Geneva, iar în zare pot fi admiraţi Alpii, relatează publicaţia Daily Mail. 

Bucătar, valet şi serviciu de pază 

Bineînţeles că asemenea facilităţi demne de o faţă regală vin la pachet cu un valet personal, un bucătar şi un serviciu de securitate, personal aflat zi şi noapte la dispoziţia oaspetelui.

Apartamentul decorat pentru a duce cu gândul la eleganţa vechilor familii aristrocate europene este dotat cu tehnologie de ultimă oră, marca Bang& Olufsen, impresionantă de-a dreptul fiind plasma de dimensiuni uriaşe din living.

Nu în ultimul rând, un pian Steinway completează decorul opulent, alături de mai multe piese decorative care ar putea să stea la loc de cinste în galerii de artă. “Indiferent de locul spre care cineva şi-ar îndrepta privirea, operele de artă sunt făcute pentru a fi contemplate. Fie că este vorba despre un vas art deco, o pictură a unui artist recunoscut sau o carpetă persană, fiecare dintre aceste piese a fost aleasă pentru valoarea sa unică”, a declarat pentru Daily Mail un reprezentant al exclusivistului hotel din Geneva.

Inclusiv terasa apartamentului Regal a fost gândită ca o zonă de relaxare, fiind dotată cu un telescop pentru ca turistul să se destindă urmărind activitatea de pe lacul Geneva.

În spatele uşilor căptuşite cu fier

Pentru ca oaspeţii importanţi care aleg să se cazeze la hotelul President Wilson să se simtă în siguranţă, au fost instalate camere de supraveghere care înregistrează fiecare mişcare de pe holuri şi de la intrarea în apartament, dar şi uşi căptuşite cu fier şi geamuri antiglonţ. De asemenea, detectoarele de vibraţii de la intrarea în locuinţă anunţă imediat un eventual intrus. Inclusiv dormitoarele sunt dotate cu butoane de panică pentru ca oaspetele să poată da alarma în cazul în care îl paşte vreun pericol. Măsurile de securitate sunt completate de seiful blindat de mărimea unui om.

O variantă mai ieftină pentru cei care şi-ar dori să petreacă măcar o zi în penthouse-ul de 60.000 de euro pe noapte, ar fi să împartă la 24 cheltuielile, devreme ce acesta dispune de 12 dormitoare în care ar putea sta tot atâtea persoane. Rezultă o sumă modică de 2.500 de euro de fiecare, aproximativ 104 euro pentru fiecare oră petrecută în decorul de vis al celui mai scump apartament din lume. Fără bacşis inclus.
 

Mai multe pentru tine:
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
De ce e bine să dăm de pomană, de Moșii de Iarnă. Silviu Biriș: „Mulți oameni pleacă de aici triști.” De ce arpacașul pentru colivă se spală în 9 ape?
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Sunt încă în vacanță? Cuplul regal român a rămas peste iarnă la Săvârșin, pe domeniul preferat al Regelui Mihai
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Ce s-a întâmplat exact când Nicolae Ceaușescu s-a întâlnit cu Părintele Arsenie Boca: „Vă vor cerne!"
„În loc de case, investesc în amintirile copiilor mei”. Răzvan Pascu, influencer în turism, a vizitat alături de familia sa peste 60 de țări