Simona Halep la Roland Garros: românca şi-a aflat adversara din turul II. Anul trecut, a pierdut cu ea la US Open

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Simona Halep a debutat, la Paris, cu un meci în care a fost pusă la grea încercare de Evgeniya Rodina (Rusia, 91 WTA). În următoarea fază, ocupanta locului 3 WTA va da peste o jucătoare în faţa căreia a cedat într-un alt turneu de Mare Şlem.

Supraponderala Evgeniya Rodina a pus-o la grea încercare pe Simona Halep, după cum „Adevărul“ a explicat aici.

Şi acesta a fost, teoretic, cel mai uşor meci al Simonei la Roland Garros. În turul II, românca va trebui să joace mult mai bine, mai ales că va da peste Mirjana Lucic-Baroni, o adversară care nu-i trezeşte amintiri plăcute.

Cele două jucătoare s-au întâlnit o singură dată, anul trecut, în turul III, la US Open. La vremea respectivă, Lucic-Baroni era pe locul 121 WTA, însă a dat lovitura, învingând-o pe Simona, scor 7-6, 6-2.

Între timp, jucătoarea din Croaţia a ajuns pe locul 70 mondial, iar astăzi a trecut de o adversară mai bine clasată, Lauren Davis (SUA, 64 WTA), scor 6-3, 3-6, 6-3.

De-a lungul carierei, Lucic-Baroni (33 de ani) a avansat cel mai mult până în turul III la French Open, performanţă pe care a realizat-o în 2001. Cea mai bună prestaţie de a ei la un Grand Slam a fost la Wimbledon, în 1999, când s-a oprit în semifinale.

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cel mai emoționant moment din semifinalele Vocea României 2025. Tânăra care i-a făcut să plângă pe Horia Brenciu și Theo Rose: „Ești un test pentru noi”