Sepp Blatter demisionează. Mircea Sandu: Retragerea lui nu mă surprinde. E bogat, avea 10 milioane de euro pe an

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fostul preşedinte al Federaţiei Române de Fotbal, Mircea Sandu, a declarat, marţi, că nu este surprins de decizia lui Joseph Blatter de a demisiona din funcţia de preşedinte al FIFA.

"Retragerea lui Blatter nu mă surprinde! Eu am prevăzut însă un termen de un an în care va face acest lucru. Probabil că a luat decizia după atacurile puternice venite în urma alegerilor, coroborat cu ce s-a mai întâmplat, plus că probabil a mai avut o discuţie şi cu Platini. Blatter este un om de o inteligenţă extraordinară, nu întâmplător a fost atâţia ani secretar general. Este un om foarte bine pregătit pe toate planurile, dar la 79 de ani poate că era bine să facă pasul înapoi", a spus Sandu, la Digi Sport.

Sepp Blatter demisionează. Soluţia pentru FIFA 

Fostul oficial consideră că Luis Figo ar fi fost cea mai bună soluţie pentru preşedinţia FIFA: "Platini a renunţat să candideze, deşi era susţinut de toată Europa şi putea să obţină voturile necesare. El era la bătaie cu Blatter, dar cred că pierdea, probabil. Ceilalţi candidaţi nu aveau nicio şansă! Cel mai bun discurs la congresul de la Viena l-a avut Luis Figo, un om de fotbal, cu mare experienţă în teren, intrat în zona administrativă a acestui fenomen".

Mircea Sandu a afirmat că Sepp Blatter nu va avea probleme cu legea în următoarea perioadă. "Din câte îl cunosc eu, cred că Blatter a ştiut să se protejeze. El are o diplomaţie formidabilă, nu a obţinut avantaje financiare. El avea venituri pentru că a făcut foarte mulţi bani la FIFA, au fost proiectele lui, cu echipa lui. Cred că avea cel puţin 10 milioane de euro pe an", a precizat Sandu.

Elveţianul Joseph Blatter a anunţat, marţi, într-o conferinţă de presă, că demisionează din funcţia de preşedinte al FIFA, după ce a fost reales, vineri, pentru a cincea oară. Un Congres Excepţional al FIFA va avea loc în perioada următoare pentru desemnarea succesorului.

Joseph Blatter a câştigat, în 29 mai, la Zurich, un al cincilea mandat la preşedinţia FIFA, după ce, în urma voturilor din primul tur de scrutin, contracandidatul său, Prinţul iordanian Ali bin Al Hussein, s-a retras din cursă.

În primul tur, Blatter a obţinut 133 de voturi, iar Prinţul Ali 73.

Mai multe pentru tine:
Sydney Sweeney, una dintre cele mai HOT actrițe ale momentului, a înnebunit Internetul cu apariția sa în lenjerie intimă. De ce s-a afișat astfel
Cele 2 zodii cărora li se reconfigurează traseul vieții începând cu 4 februarie. Toate greutățile prin care au trecut le duc, în sfârșit, pe drumul fericirii
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Cine a moștenit drepturile de autor ale lui Ioan Gyuri Pascu, de la Divertis? „Ea primește banii!” Sfatul de aur dat fiicei: „Să-i ierți pe cei care ți-au făcut rău!”
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
O bacterie periculoasă care poate provoca sângerări intestinale a fost găsită în apa de la robinet
De ce nu orice mașină de tocat merită cumpărată: Top 7 modele 2026 care te ajută să gătești mai rapid și mai bine + linkuri eMAG