România, campionat unic în Europa, la ora actuală: Cu ce ne mândrim în lipsa calității fotbalistice

0
Publicat:

Fotbalul nostru intern e la ani-lumină distanță de ce se joacă în marile campionate ale Europei, dar, în acest an, avem cu ce să ne consolăm în lipsa calității. Pentru că asistăm la o luptă pe muchie de cuțit în play-off, cum n-a mai existat, de când s-a trecut la acest sistem, în sezonul 2015-2016.

Gigi Becali, încântat de cum se derulează play-off-ul până în acest moment pentru FCSB

Luni seară, partida FCSB – Farul Constanța (2-1) a aruncat bătălia pentru titlu în aer. Pentru că, după rezultatul înregistrat pe „Arena Națională“, clasamentul s-a strâns la vârf, primele trei formații fiind despărțite de doar 2 puncte! De aici, putem trage două concluzii:

*E pentru prima dată, când în acest punct al sezonului, avem trei echipe implicate în lupta pentru titlu. În anii trecuți, bătălia s-a dat mereu între două formații.

*Cursa nebună pentru locul 1 a fost o singură dată mai strânsă decât acum! După patru etape scurse din play-off, Farul și CFR Cluj sunt despărțite de un singur punct. Doar în stagiunea 2016-2017 am avut o diferență mai mică, după runda a patra. Atunci, Viitorul și FCSB erau chiar la egalitate de puncte. Și au și încheiat sezonul cu același număr de puncte, 44. Titlul a luat drumul Ovidiu însă, deoarece trupa pregătită de Hagi a avut avantajul rezultatelor directe în play-off: 3-1 (acasă) și 1-1 (deplasare).

Erling Haaland speră să câștige titlul în Premier League cu Manchester City

Nici în Big 5 nu vezi așa ceva!

Actuala ediție a Superligii iese în evidență prin faptul că are trei pretendente la titlu. Adică, o situație pe care nu o întâlnim nici în primele cinci campionate ale Europei, denumite, în mod simbolic, Big 5. De fapt, în trei din aceste întreceri, lupta pentru titlu s-a cam și încheiat deja, deși mai sunt destule partide de jucat.

Vorbim despre La Liga, unde Barcelona are deja o mână pe trofeu, Serie A, întrecere în care Napoli a pus șampania la rece, dar și Ligue 1 unde, oricum, PSG a cam „confiscat“ locul 1, în ultimii ani. Doar în Premier League și Bundesliga se dă o luptă dură pentru supermație pe acest final de sezon. Dar și în aceste campionate, doar câte două formații se bat la locul 1: Arsenal și Manchester City în Anglia, Bayern Munchen și Dortmund în Germania.

Dan Petrescu, expert în a câștiga titlul în România

Am putea avea o nouă „finală“ pentru titlu

Dintre sezoanele cu play-off și play-out, cel în care s-a declanșat pandemia și Starea de Urgență a oferit un final cu adevărat incendiar! Vorbim despre stagiunea 2019-2020, întreruptă în martie și reluată în iunie. Atunci, în ultima etapă din play-off, CS U Craiova și CFR Cluj au jucat pe „Ion Oblemenco“ în așa-zisa „finală“ pentru titlu. S-a stabilit că, în caz de egalitate, se va trece la loviturile de departajare, învingătoarea urmând să fie declarată campioana României. N-a mai fost nevoie, întrucât ardelenii au învins cu 3-1, în timpul regulamentar, și și-au adjudecat locul 1.

Acum, putem avea o situație similară. Pentru că, în ultima etapă din play-off, în weekend-ul de 26-27 mai, se va juca CFR Cluj – Farul Constanța, meci care poate stabili campioana Superligii!

Play-off, etapa a IV-a

Sâmbătă: CFR Cluj – Sepsi 2-1

Duminică: CS U Craiova – Rapid 3-1

Luni: FCSB – Farul 2-1

Clasament

1. Farul Constanța 39 de puncte

2. CFR Cluj 38p*

3. FCSB 37p*

4. CSU Craiova 32p

5. Rapid 28p

6. Sepsi 24p

*Cu rotunjirea punctelor în sus.

Lupta pentru titlu în principalele campionate ale Europei

Premier League (S-au jucat 31 din 38 de etape)

1. Arsenal 74 de puncte

2. Manchester City 70 de puncte*

3. Manchester United 59 de puncte*

*au disputat 30 de partide

La Liga (S-au jucat 29 din 38 de etape)

1. Barcelona 73 de puncte

2. Real Madrid 62 de puncte

3. Atletico Madrid 60 de puncte

Serie A (S-au jucat 30 din 38 de etape)

1. Napoli 75 de puncte

2. Lazio 61 de puncte

3. AS Roma 56 de puncte

Bundesliga (S-au jucat 28 din 34 de etape)

1. Bayern Munchen 59 de puncte

2. Dortmund 57 de puncte

3. Union Berlin 52 de puncte

Ligue 1 (S-au jucat 31 din 38 de etape)

1. PSG 72 de puncte

2. Marseille 64 de puncte

3. Lens 63 de puncte

Situaţia din play-off după primele patru runde

Sezon Locul 1 Locul 2 Diferenţa de puncte Campioana

2021-2022 CFR Cluj FCSB 5 CFR Cluj

2020-2021 CFR Cluj FCSB 2 CFR Cluj

2019-2020 CFR Cluj CS U Craiova 4 CFR Cluj

2018-2019 CFR Cluj FCSB 3 CFR Cluj

2017-2018 FCSB CFR Cluj 2 CFR Cluj

2016-2017 FCSB Viitorul 0 Viitorul

2015-2016 Astra Pandurii 6 Astra

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Scandalul se adâncește: Sarah Ferguson ar fi avut relații intime cu Epstein, iar Andrew voia să devină „animalul lui de companie”
Un primar PSD, în lacrimi pe Facebook după ce a fost acuzat de sechestrare și violență asupra fiicei și fostei partenere. Imagini dramatice cu victima
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Kate Middleton, mesaj emoționant despre lupta cu cancerul: „Sunt momente de frică și oboseală”. Ce le-a transmis celor diagnosticați cu această boală
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Cum pregătește Elwira Petre prăjitura tiramisu pentru copii. Cu ce înlocuiește cafeaua din desert
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani