Încă un semn al picajului fotbalului iberic? Niciun spaniol pe lista restrânsă a celor mai buni 10 jucători din Europa

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Naţionala Spaniei, formată în majoritate din jucători de la Real şi Barcelona, a pierdut cu 0-3 în faţa Braziliei, în finala Cupei Confederaţiilor. FOTO: Reuters

Casillas, Xavi şi viitorul câştigător Iniesta au fost anul trecut pe lista restrânsă a celor mai buni jucători din Europa, în viziunea UEFA. În acest sezon însă, printre nominalizaţi nu se mai regăseşte niciun spaniol, dar sunt doi germani şi doi olandezi. Patru jucători vin de la câştigătoare Ligii Campionilor, Bayern Munchen.

Real şi Barcelona eliminate din semifinalele Ligii Campionilor, Spania spulberată de Brazilia în finala Cupei Confederaţiilor. 

Par semne ale unei stopări a hegemoniei „roja”. În acest context, niciun jucător spaniol n-a prins lista restrânsă a celor 10 nominalizaţi la titlul de cel mai bun fotbalist din Europa, din sezonul 2012-2013.

Nominalizaţii: 

Gareth Bale (Ţara Galilor) - Tottenham 

Zlatan Ibrahimovic (Suedia) - Paris St-Germain 

Robert Lewandowski (Polonia) - Borussia Dortmund 

Lionel Messi (Argentina) - Barcelona 

Thomas Muller (Germania) - Bayern Munchen

Franck Ribery (Franţa) - Bayern Munchen 

Arjen Robben (Olanda) - Bayern Munchen 

Cristiano Ronaldo (Portugalia) - Real Madrid 

Bastian Schweinsteiger (Germania) - Bayern Munchen

Robin van Persie (Olanda) - Manchester United 

Titlul, care e la al treilea sezon (în 2010-2011 i-a revenit lui Messi), e acordat în urma voturilor jurnaliştilor din fiecare ţară membră UEFA. 

Câştigătorul va fi anunţat pe 29 august, la tragerea la sorţi a grupelor Ligii Campionilor. 

Mai multe pentru tine:
Cu ce se delectează în mod frecvent Prințesa Charlene, Prințesa Kate sau Regina Letizia. Mâncărurile preferate ale nobililor
Mircea Lucescu, primele impresii despre amicalul cu Moldova. Cum vede duelul cu Austria și cine l-a impresionat: „Hagi căpitan, merită”
Românii care au vizitat una dintre cele mai izolate și ieftine țări din lume. Ce i-a impresionat cel mai mult: „Un gest simplu, dar cu o semnificație profundă”
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Drama Cameliei Mitoșeru, la 74 de ani: „Am suferit o nouă operație pe creier”. Fiul Mihai Mitoșeru n-o scapă din ochi: „Mă răsfață, e sufletul meu”
Momentul fenomenal în care Ianis Hagi salvează echipa Națională a României
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
„Am rămas în chiloți!” Momentul terifiant trăit de un român celebru pe cel mai înspăimântător aeroport din Europa
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron