GALERIE FOTO Steaua a remizat cu Stuttgart. Roş-albaştrii, la 10 minute de o victorie

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Steaua a remizat cu Stuttgart, în deplasare. FOTO Mediafax

Steaua a fost aproape de a câştiga partida cu Stuttgart, disputată în Germania, însă nemţii au egalat scorul cu cinci minute înainte de final, scor 2-2. Steaua Bucureşti a remizat cu VfB Stuttgart, în deplasare, după un meci pe care roş-albaştrii l-ar fi putut câştiga.

Mai mult, goalkeeper-ul Tătăruşanu a salvat trei ocazii ale germanilor. Golurile au fost marcate de Ibisevici '5, Niedermeier '85, respectiv Adrian Popa '6 şi Rusescu '80 din penalti.

Cu un stadion departe de a a fi umplut, respectiv cu doar o peluză plină de oameni şi alţi aproximativ 300 de români adunaţi la meci, atmosfera a părut una dezolantă şi s-a înregistrat una dintre cele mai scăzute asistenţe la meciurile echipei nemţeşti din ultimii ani. În Bundesliga, Stuttgart a avut o medie de aproximativ 60.000 de spectatori pe teren propriu.

O schimbare neaşteptată în echipa roş-albaştrilor a fost consituită de titularizarea lui Andrei Prepeliţă, după şase luni de absenţă de pe teren, cauzată de o ruptură a ligamentelor încrucişate. Raul Rusescu a suferit o uşoară accidentare, după ce a fost călcat pe picior de un adversar. Cu toate acestea, sunt şansa ca stelistul să evolueze în meciul cu Rapid, programat luni.

Din lotul format din cei 22 de fotbalişti cu care Steaua a făcut deplasarea la Stuttgart, patru fotbalişti au ratat chiar şi lista de rezerve. Astfel, Mihai Costea, Cristi Tănase, Gabi Matei şi Tibi Bălan au văzut meciul din tribune.

În celălalt meci al Grupei E disputat joi seară, FC Copenhaga a învins-o pe Molde, scor 2-1 ('20 Claudemir, '74 Cornelius / '45 P.P. Diouf). 

„Steaua creşte de la meci la meci şi creşte frumos. Acum ne pregătim pentru derby-ul cu Rapid, mergem pe Naţional Arena să batem, aşa cum gândeşte Steaua la fiecare meci“, a declarat tehnicianul echipei din Ghencea, Laurenţiu Reghecampf. 

Fostul mare fotbalist al Stelei, Gabi Balint, nu a fost impresionat de prestaţia roş-albaştrilor: „Stuttgart a avut o apărare foarte slabă. Ca rezultat, e bine, dar ca joc am fost mici. Poate a contat şi că nu am avut pe teren câţiva jucători importanţi“.

Antrenorul lui Stuttgart, Bruno Labbadia, a comentat prestaţia adversarilor: „Am remarcat câţiva jucători ai Stelei, dar nu pot să nominalizez. Am zis de la început că Steaua are un lot bun, am apreciat corect“.

Echipe


VfB Stuttgart: Ulreich - Sakai, Niedermeier, Rodriguez, Boka - Gentner, Kvist (Harnik '82) - Tunay Torun (Okazaki '62), Hajnal (Traore '82), Cacau - Ibisevici. Antrenor: Bruno Labbadia.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Pârvulescu (Latovlevici '81) - Prepeliţă (Rusescu '46), Bourceanu, Filip (Pintilii '46) - A. Popa, Nikolici, Chipciu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Mai multe pentru tine:
Marele dictator, un frustrat prost dotat în pantaloni? MICUL secret stânjenitor din viața intimă a lui Hitler
O familie britanică renunță după șase luni la viața idilică din Italia și se mută în SUA: „Furia cu care ne luptăm zilnic este încă prea fierbinte”
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Gestul șocant al Marianei Moculescu față de Horia Moculescu, chiar când acesta se afla pe patul de moarte: „Solicit să fie interzis!”
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Nu-l iartă nici după moarte?! Mariana Moculescu refuză să meargă la înmormântarea fostului soț! Unde și când va fi înmormântat maestrul?
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor