După Pele, a murit și legendarul Dinamite. A fost cel mai bun marcator din istoria campionatului Braziliei

0
Publicat:

Roberto Dinamite, cel mai bun marcator din istoria campionatului de fotbal al Braziliei, a decedat duminică la vârsta de 68 de ani în urma unui cancer intestinal, a anunţat clubul Vasco da Gama.

Roberto Dinamite și Pele, jucători legendari ai Braziliei FOTO: Facebook Roberto Dinamite

"Cu mare durere Vasco da Gama a aflat că cel mai mare dintre toţi ne-a părăsit duminică. Carlos Roberto de Oliveira, alias Dinamite, a dedicat clubului 29 din cei 68 de ani ai săi, ca jucător şi preşedinte. Odihneşte-te în pace", a postat pe Twitter clubul din Rio de Janeiro, care i-a ridicat o statuie în faţa stadionului Sao Januario, scrie Agerpres.

El a înscris nu mai puţin de 708 de goluri pentru echipa din Rio şi încă deţine recordul de goluri marcate în campionatul său naţional (190), cu mult înaintea lui Fred, fostul atacant al lui Lyon (158, în special cu Fluminense).

Preşedintele brazilian Luiz Inacio Lula da Silva a salutat pe reţelele de socializare memoria unui "gigant din istoria lui Vasco da Gama şi a fotbalului brazilian".

"Am admirat foarte mult fotbalul său de atac, cu un şut atât de puternică cu piciorul stâng încât i-a adus porecla", a adăugat şeful statului.

Născut în Duque de Caxias, o suburbie săracă a oraşului Rio, atacantul a fost supranumit Dinamite la vârsta de 17 ani, după ce a marcat primul său gol la prima echipă a lui Vasco, pe legendarul stadion Maracana, împotriva lui Internacional, pe 25 noiembrie 1971.

Roberto Dinamite a câştigat campionatul Braziliei în 1974, iar cel al statului Rio de cinci ori (1977, 1982, 1987, 1988 şi 1992). A fost marele rival al lui Zico, vedeta lui Flamengo.

El a reuşit 20 de goluri în 38 de meciuri la naţională, cu care a participat la Mondialele din 1978 şi 1982, marcând trei goluri la prima dintre aceste competiţii.

Atacantul a semnat cu FC Barcelona în 1979, dar nu a reuşit să se impună în Europa şi s-a întors după un an în Brazilia.

După ce a agăţat ghetele în cui, Roberto Dinamite a făcut carieră în conducerea lui Vasco, fiind de mai multe ori preşedintele clubului, dar şi în politică, cu cinci mandate de deputat al statului Rio.

Pe 29 decembrie, el a publicat un omagiu pentru Pele, "idolul său etern", care a murit în acea zi, tot de cancer.

Mai multe pentru tine:
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Prima Doamnă din Oman primește o distincție fără precedent! I-a fost înmânată chiar de soțul ei, sultanul Haitham bin Tarik Al Said
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%