Ana Bogdan a ratat victoria carierei la Roma: A avut-o în corzi pe a 4-a jucătoare a lumii

0
Publicat:

Fanii sportului-alb din țară au trăit un coșmar, joi, la Italian Open 2023! Pentru că, pe rând, Irina Begu și Gabriela Ruse au părăsit turneul de la Roma, în turul II, după niște meciuri extrem de dezamăgitoare. Iar când seria eșecurilor părea că se va opri, Ana Bogdan fiind aproape de victoria carierei, din păcate, inclusiv acest scenariu s-a anulat de un final teribil.

Ana Bogdan, 8 victorii și 10 înfrângeri în 2023

În duelul cu Caroline Garcia (Franța, 29 de ani, 4 WTA), Ana a făcut un prim set mai slab, poate și timorată un pic de faima adversarei. Franțuzoaica a condus, pe rând, cu 2-0 și 4-3 și, în ciuda faptului că a fost egalată (4-4), și-a tranșat primul set: 6-4 după 46 de minute.

Actul secund a avut o cu totul altă poveste! Pentru că a fost la discreția Anei, cap-coadă! Aceasta s-a distanțat la 4-1 și 5-2 și s-a impus, fără emoții, după 41 de minute, scor 6-3.

Decisivul a fost sufocant! Iar egalitatea a persistat, după primele șase game-uri: 3-3. La acest scor, după un game-maraton, Bogdan a făcut break: 4-3. Pe care l-a consolidat imediat, pentru a se distanța la 5-3. Din păcate, aici s-a rupt filmul pentru Ana. Care n-a mai luat niciun game și a cedat, dureros, după 2 ore și 27 de minute: 4-6, 6-3, 5-7.

Caroline Garcia, încântată după o victorie dramatică

Acest rezultat a oprit criza pentru Caroline Garcia, la meciurile cu jucătoarele din România. Franțuzoaica avea două înfrângeri, la ultimele sale două dueluri cu sportivele tricolore. A fost învinsă, de două ori, de Sorana Cîrstea, în luna martie. Mai întâi, la Indian Wells (4-6, 6-4, 5-7), iar apoi la Miami (2-6, 3-6). 

Ana Bogdan va părăsi Italian Open cu un cec în valoare de 12.652 de euro. Iar în clasamentul live, Bogdan a acumulat 916 de puncte, total cu care a înregistrat o urcare de două poziții, de pe 59 WTA pe 57 WTA.

România, la turneul WTA 1.000 de la Roma

Turul I

*Cîrstea (34 WTA) – Volynets (102 WTA)

2-6, 6-3, 6-4

*A. Bogdan (59 WTA) – Hibino (118 WTA)

7-5, 6-0

*Ruse (152 WTA) – Fruhvirtova (55 WTA)

6-1, 6-0

Turul II

*Begu (27 WTA) - Wang (75 WTA)

4-6, 5-7

*Ruse (152 WTA) – Haddad Maia (15 WTA)

2-6, 3-6

*A. Bogdan (59 WTA) – Garcia (4 WTA)

4-6, 6-3, 5-7

*Cîrstea (34 WTA) – Ostapenko (20 WTA)

Vineri, după ora 12.00, Digi Sport 2

Mai multe pentru tine:
Rețeta delicioasă de colțunași pregătită de gospodinele din Delta Dunării. Nu ai nevoie decât de câteva ingrediente simple
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”
Medicii trag un semnal de alarmă, după ce un tânăr a murit de demență la doar 24 de ani. Simptomele pe care mulți le ignoră
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Primele zile din mariajul lui Andrew spun multe despre apetitul lui sexual! Regina, nevoită să intervină pentru a opri excesele
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”