14 gloanțe și amenințări pentru Lionel Messi. Șoc în Argentina. Președintele reacționează ferm

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Chiar dacă e idolul tuturor argentinienilor după ce a câștigat Cupa Mondială din Qatar, Lionel Messi (35 de ani) a fost victima unei amenințări chiar în Rosario, orașul său natal.

Lionel Messi a devenit ținta traficanților de droguri. Foto EPA EFE

Săptămâna aceasta, doi bărbați au tras 14 gloanțe asupra supermarketului deținut de socrii fotbalistului și au lăsat și un mesaj de amenințare la adresa sa, lucru care a determinat apariția unor reacții la cel mai înalt nivel în Argentina, scrie DigiSport.

După ce primarul Pablo Javkin s-a arătat deranjat de ineficiența autorităților, președintele Argentinei, Alberto Fernandez (63 de ani), a declarat că poliția din provincia Santa Fe este coruptă și a lăsat de înțeles chiar și că ar proteja anumiți infractori. "Nu este un lucru minor faptul că amenințarea a avut loc la supermarketul socrilor săi. Am putea face o mie de speculații cu privire la motiv și nu știu cât de mult are legătură traficul de droguri cu cele întâmplate.

Poliția din provincia Santa Fe a intervenit la locul incidentului

Dar asta nu contează, traficul de droguri există și trebuie contracarat. Crima organizată și cei de la putere merg mână în mână, iar în Santa Fe acest lucru se petrece de zeci de ani încoace.  Când am vorbit cu Pablo Javkin, le-am spus că sunt dispus să îi ajut cu orice, dar e foarte dificil să lucrezi cu polițiștii din Santa Fe, atât timp cât ei susțin că ce s-a întâmplat a avut legătură cu crima organizată.

Trebuie să ne mobilizăm pentru a combate traficul de droguri. Vreau să mă asigur că, atunci când începem ancheta, poliția din Santa Fe nu își va da seama pe cine vom vâna. Trebuie să facem altceva decât ce s-a făcut până acum. Facem deja destule, dar evident, trebuie mai mult. Problema violenței și crimei organizate este foarte serioasă", a spus Fernandez, conform presei argentiniene.

Messi, te așteptăm

Doi bărbați au fost surprinși pe motociclete în jurul orei locale 3:20 pe strada Lavalle, acolo unde familia celei care i-a dăruit lui Messi trei copii deține un supermarket.

După ce au demarat în trombă, la fața locului au fost găsite 14 gloanțe, dar și un mesaj amenințător la adresa celui desemnat "Jucătorul Anului 2022", în care apare și numele primarului din Rosario, Pablo Javkin.  "Messi, te așteptăm. Javkin e și el un 'narco' (n.r. traficant de droguri), nu te va putea apăra", a fost mesajul pentru fotbalist.

Mai multe pentru tine:
Ilie Bolojan și Ioana Fâșie, căsătorie în secret. Cine este femeia care aduce fericire în viața premierului. Ce studii are și cu se ocupă?
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului
Gestul superb făcut de Regele Charles pentru Kate Middleton, nora lui preferată! A fost un moment emoționant
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Ce s-a descoperit după autopsia medicului Ștefaniei Szabo. Nu a murit din cauza unui infarct sau AVC
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie