TVR va scoate la concurs toate posturile de directori numiţi interimar de Stelian Tănase

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Printre posturile de directori vizate să fie scoase la concurs se numără cel de la Direcţia Ştiri, cel de la Departamentul Economic, cel de la Departamentul Juridic, cel de la TVR 2 şi cel de la TVR 3 FOTO Sanda Vişan

Televiziunea Română va scoate la concurs toate posturile de directori care sunt în prezent ocupate interimar de persoane numite de fostul preşedinte-director general al SRTv, Stelian Tănase, printre aceste funcţii numărându-se şi şefia Ştirilor TVR, deţinută de Raluca Stroe Brumariu.

Un anunţ în acest sens a fost făcut, miercuri, 7 octombrie, de Irina Radu, directorul general interimar al Societăţii Române de Televiziune (SRTv), au declarat pentru Mediafax mai multe surse din televiziunea publică.

Odată cu finalizarea acestor concursuri interne organizate în TVR vor fi desemnaţi „directori plini“ pentru toate posturile de conducere din televiziunea publică care sunt în prezent ocupate interimar.

Astfel, printre posturile de directori vizate să fie scoase la concurs se numără cel de la Direcţia Ştiri (unde în prezent Raluca Stroe Brumariu este coordonator interimar cu atribuţii de director), cel de la Departamentul Economic (ocupat interimar de Camelia Pătru), cel de la Departamentul Juridic (ocupat interimar de Marin Drumcea), cel de la TVR 2 (ocupat interimar de Ioana Popescu) şi cel de la TVR 3 (ocupat interimar de Mircea Neacşa).

În acest moment, nu a fost stabilit un calendar pentru organizarea concursului. Cel mai recent concurs pentru completarea echipei de manageri din Societatea Română de Televiziune a fost organizat în anul 2013, pe vremea când preşedinte-director general al TVR era Claudiu Săftoiu.

Pe de altă parte, nu este încă foarte clar dacă de acest concurs va fi vizată şi funcţia de producător general al TVR, care este ocupată de Titi Dincă, acesta fiind numit în acest post în locul lui Cristian Zgabercea, în luna mai, printr-o decizie a lui Stelian Tănase.

O altă funcţie în discuţie ar putea fi cea de director al TVR Internaţional, ocupată de Cristina Leorenţ, care a fost numită în acest post de Stelian Tănase, în anul 2014.

De asemenea, o altă funcţie de conducere în TVR este cea de director al Direcţiei Programe, care a fost ocupată însă printr-un concurs în anul 2013 de Irina Radu, aceasta fiind în prezent şi directorul general interimar al Televiziunii Române.

Fostul Consiliu de Administraţie al SRTv, care a fost condus de preşedintele-director general Stelian Tănase, a fost demis de plenul Parlamentului pe 23 septembrie, odată cu respingerea raportului de activitate al Televiziunii Române pe anul 2014. În aceeaşi zi, plenul Parlamentului a numit-o pe Irina Radu în funcţia de director general interimar al TVR.

Mai multe pentru tine:
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Charlotte, steaua Crăciunului regal. Superba prințesă de 10 ani a fost în centrul atenției la Sandringham
Mesajul de Crăciun al lui Dragoș Dolănescu pentru fratele lui și Maria Ciobanu: „Tata ar fi fericit în Cer dacă...” Cum petrece în Costa Rica: „Nu vor lipsi sărmăluțele”
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
De ce a plecat, de fapt, Theo Rose de la Vocea României: „Anul ăsta, show-ul se oprește pentru mine”
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie