VIDEO Cel mai aşteptat şi controversat film al anului 2013, „Nymphomaniac“, are un trailer oficial, dar nu are dreptul de a participa la Cannes

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Actriţa Charlotte Gainsbourg are rolul principal în cel mai nou film al lui Lars Von Trier, „Nymphomaniac“ FOTO Ascot Elite

În ultimele luni, Lars Von Trier, regizorul controversatului film „Nymphomaniac“, a ţinut vie atenţia presei prin videoclipuri scurte şi afişe ale lungmetrajului, dar acum a lansat trailer-ul oficial al filmului, care conţine scene explicite de sex şi violenţă.

Trailerul, aşa cum era de aşteptat, este destul de criptic şi conţine scene de sex şi violenţă, iar lansarea filmului este programată pentru data de 25 decembrie, în Danemarca şi Spania.

Lars Von Trier a distribuit-o pe actriţa sa fetiş, Charlotte Gainsbourg, în rolul principal feminin, în timp ce rolul principal masculin a fost acordat unui actor în plină ascensiune la Hollywood, Shia LaBeouf. Uma Thurman şi Willem Dafoe fac şi ei parte din distribuţia acestui film despre care se spune că va fi la fel de şocant ca şi o altă peliculă semnată de Von Trier, „Antichrist“.

Controversatul regizor danez, Lars Von Trier, care, în 2011, a fost declarat „persona non grata“ la Festivalul de Film de la Cannes din cauza unor comentarii despre Adolf Hitler, şi-a exprimat în luna septembrie dorinţa de a reveni la Cannes cu cel mai nou film al său, „Nymphomaniac“.

   

Nymphomaniac Official Trailer from Zentropa on Vimeo

Chiar dacă directorul Festivalului de Film de la Cannes, Thierry Fremaux, a îngropat „securea războiului“, mărturisind că regizorul danez este din nou bine-venit la festival, Von Trier nu-şi va putea înscrie pelicula în competiţia din 2014.

Thierry Fremaux a declarat, în cadurl unei conferinţe de presă, că Von Trier nu are dreptul să participe la Cannes, asta pentru că prestigioasa competiţie este dedicată premierelor, iar „Nymphomaniac“ va fi lansat pe 25 decembrie 2013, în timp ce a 67-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes se va desfăşura în anul 2014, după cum informează „Hollywood Reporter“.

Născut pe 30 aprilie 1956, în Danemarca, Lars von Trier este unul din regizorii ale căror creaţii au influenţat semnificativ cinematografia europeană şi mondială. Lars von Trier a lansat nouă din filmele sale la Cannes, unde a câştigat Palme d'Or pentru „Dansând cu noaptea/ Dancer in the Dark“ (2000) şi marele premiu al juriului pentru „Abisul sufletului/ Breaking the Waves“, în 1996.

Mai multe pentru tine:
Serialul de pe Netflix recomandat de Mihai Morar: „N-am mai făcut asta de mult timp”
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Scene dramatice cu actorul Shia LaBeouf, arestat în New Orleans. Starul de la Hollywood se zbate dezbrăcat în stradă, în timp ce mai mulți indivizi îl bat și înjură
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
Ce apetit sexual! Însărcinată cu Prințesa Eugenie, ducesa avea o aventură pe la spatele soțului. Cine era bărbatul care i-a luat mințile
Nativii din aceste 3 zodii se vor confrunta cu obstacole dificile în acest weekend. Primesc un ajutor nesperat și reușesc să iasă cu bine din aceste încercări