Scoasă din cursa pentru Cotroceni, Diana Şoşoacă vrea să fie senatoare de București. „Va fi din nou şah-mat”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Europarlamentara Diana Şoşoacă, preşedinta Partidului S.O.S. România, şi-a depus, joi, candidatura pentru Senatul României la sediul Biroului Electoral de Circumscripţie al Municipiului Bucureşti.

Diana Șoșoacă și-a depus candidatura FOTO: Arhivă

După ce a fost scoasă din cursa pentru alegerile prezidențiale din 24 noiembrie, Diana Şoşoacă, președinta SOS România, va candida și pentru Parlamentul României. Eurodeputata şi-a depus, joi, candidatura pentru Senat la sediul Biroului Electoral de Circumscripţie al Municipiului Bucureşti.

„Astăzi am depus listele pentru Senat şi Camera Deputaţilor. Conduc lista la Senat, iar la Camera Deputaţilor conduce domnul deputat Dumitru Coarnă (...). BEC are o listă a interzişilor care pot să candideze (la alegerile prezidenţiale - n.r.). Uimitor, la verificarea normală pe care a făcut-o BEM (Biroul Electoral Municipal - n.r.), Diana Iovanovici-Şoşoacă nu era interzisă să candideze la nicio funcţie a statului român. (...) În acest moment, le-am dat şah-mat. De ce? Pentru că dacă se admite candidatura, ceea ce s-a şi întâmplat, înseamnă că decizia Curţii Constituţionale este una neconstituţională. Dacă îmi resping candidatura, deşi nu sunt pe lista interzişilor de a candida, înseamnă că statul român nu mai există. În acest moment, există încălcarea separaţiei puterilor în stat, există două state paralele: un stat al CCR şi un stat al românilor care îşi doresc România independentă”, a declarat Şoşoacă, scrie Agepres.

Ea a adăugat că va continua demersurile pentru a fi din nou pe lista candidaţilor la europarlamentare.

"Eu sunt europarlamentar, sunt validată, îmi exercit funcţia de europarlamentar. Conform celor menţionate de ei, acest sistem, Parlamentul European, e mai presus de Parlamentul României, mai presus de Guvernul României şi e mai presus de Preşedinţia României. Deci, eu pot să fiu candidată şi validată ca europarlamentar, dar eu nu pot să fiu preşedintele României, pentru că nu sunt lăsată (...). Vom continua demersurile pentru reinstaurarea statului de drept în România şi va fi din nou şah-mat", a afirmat Şoşoacă.

Cu această ocazie, preşedinta S.O.S. a prezentat lista completă a candidaţilor partidului la alegerile parlamentare pentru Circumscripţia 42 Bucureşti.

Mai multe pentru tine:
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
„SANADOR, vreau să-ți mulțumesc că ieri m-ai lăsat să mor”. Experiența de coșmar trăită de Lidia Bodea, directoarea Humanitas, în clinica privată
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Horoscop 9–15 februarie 2026: previziuni pentru carieră, bani, sănătate și dragoste. Ce zodii sunt sfătuite să acționeze cu mare atenție
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Prințul William și Prințesa Kate rup tăcerea în scandalul Epstein cu o declarație oficială. În sfârșit, iau poziție
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie