Daily Beast, editorial critic la adresa lui Şova: „Unde s-a dus Holocaustul din România? Şova a rescris istoria ţării sale“
0Odată cu numirea senatorului Dan Şova în funcţia de ministru al relaţiei cu Parlamentul, afirmaţiile sale privind inexistenţa Holocaustului în România au revenit în atenţia presei internaţionale.
Într-un editorial publicat în „Daily Beast“, afirmaţiile lui Şova au fost dur taxate. Declaraţia "niciun evreu nu a suferit pe teritoriul României", sună la fel de absurd pe cât pare, se arată la începutul editorialului citat.
„Dar Dan Şova, noul ministru român pentru relaţia cu Parlamentul, a făcut această declaraţie la începutul acestui an. Şi, în mod bizar, a avut şi informaţii pe care să se bazeze. Când era purtătorul de cuvânt al Partidului Social Democrat, el a rescris istoria ţării sale, susţinând că "un total de 24 de evrei au fost ucişi în timpul pogromului de la Iaşi de către armata germană".
În primul rând, este interesant că Şova consideră că numărul de 24 de evrei este egal cu zero. În al doilea rând, nu au fost 24 de evrei, ci aproape 13.000. Există o diferenţă deloc minoră. Oricine vrea să ştie numărul şi modul în care evreii au suferit în România în timpul Holocaustului poate citi Raportul Comisiei Internaţionale pentru Studierea Holocaustului în România, care, de altfel, a fost scris ca răspuns la o declaraţie oficială a guvernului român din 2003, potrivit căreia "în România nu a fost niciun Holocaust între 1940 şi 1945." Se pare ca Şova nu este singurul care schimbă istoria.
Deci, presupun că Şova crede că cei 280.000-380.000 de evrei români s-au evaporat pur şi simplu, şi nu că au fost măcelăriţi de trupele române, care nu au avut nevoie de nicio presiune din partea naziştilor pentru a-şi curăţa ţara de evrei şi ţigani.
Ca reacţie la declaraţia lui, Şova a fost demis din funcţia de purtător de cuvânt şi trimis la Washington "pentru o vizită educaţională la Muzeul Memorial al Holocaustului din SUA. Acum, Şova s-a întors şi a fost numit ministru. Franţa şi-a recunoscut rolul în Holocaust şi a început să reflecte asupra acestuia. Să sperăm că şi România va face la fel“, scriu editorialiştii de la Daily Beast.