Consilierii lui Băsescu înfiinţează Fundaţia „Mişcarea Populară“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Cristian Diaocnescu lansează Fundaţia „Mişcarea Populară"

Consilierul prezidenţial Cristian Diaconescu a anunţat, pe blogul său personal, că a iniţiat formarea Fundaţiei „Mişcarea Populară“. Alţi doi consilieri prezindeţiali, Sebastian Lăzăroiu şi Bogdan Oprea au anunţat că se alătură proiectului.

UPDATE Consilierul prezidenţial Sebastian Lăzăroiu şi purtătorul de cuvânt al preşedintelui, Bogdan Oprea, au anunţat luni, pe un site de socializare, înscrierea lor în Fundaţia "Mişcarea Populară".

"Eu mă voi înscrie în Fundaţia Mişcarea Populară. Câţi dintre voi vor face la fel?", scrie Lăzăroiu pe pagina sa de Facebook.

La rândul său, purtătorul de cuvânt al preşedintelui menţionează: "Şi eu subscriu, Sebastian".

Şi consilierii prezidenţiali Daniel Funeriu şi Iulian Chifu au vorbit pe pagina lor de Facebook despre recent anunţata fundaţie.

'Vorbeam despre necesitatea ca orice mişcare politică să se uite cu dragoste înspre viitor şi nu cu ură către trecut. Azi e o zi bună să începem asta şi trebuie început gândind', scrie Funeriu.

Iulian Chifu spune şi el că se va alătura Fundaţiei 'Mişcarea Populară'.

'Undeva trebuie reîncepută construcţia unui pol de dreapta pentru viitor!', scrie Chifu.

„Astăzi am decis, împreună cu colegii mei, să iniţiem procedurile pentru înfiinţarea Fundaţiei Mişcarea Populară”, anunţă Cristian Diaconescu pe blogul său personal.

Potrivit postării, noua formă de expresie „îşi propune să promoveze valorile de centru-dreapta“ şi se doreşte „un real catalizator pentru implicarea societătii româneşti în elaborarea şi implementarea deciziilor majore care ne privesc.“

Fundaţia îşi propune, printre altele, modernizarea României, reforma constituţională, stimularea clasei de mijloc, criterii de integritate pentru o clasă politică adaptată la valorile Uniunii Europene,  locuri de muncă pentru tineret,  stat de drept eficient bazat pe principii constituţionale solide.

După ce Vasile Blaga a învins-o pe Elena Udrea în cursa pentru şefia PDL, Traian Băsescu a anunţat că se va despărţi de PDL.

Au existat informaţii neoficiale potrivit cărora tabăra Udrea se va alătura unei MIşcări Populare care să aibă fie caracter de partid, fie caracter civic..

Mai multe pentru tine:
Ce pun japonezii în omletă, ca să iasă atât de bună și pufoasă. Arată ca un pandișpan și are un gust excelent
Urmează 13 zile magice pentru o zodie. Destinul îi surâde, are parte de binecuvântări, realizări și vise împlinite până pe 9 februarie
Cele mai bune frigidere Side by Side în 2026 – Spațiu generos, design premium și recomandări reale de la utilizatori pentru familii care vor confort și stil
Top 7 blendere și tocătoare 2026 de pe eMAG: Modelele care îți economisesc ore în bucătărie, testate, comparate și care merită banii
Ingredientul care îți îmbolnăvește creierul, dacă îl consumi după masă
Cele mai bune lăzi frigorifice 2026 ca să economisești timp, bani și să eviți risipa alimentară: de la aparat auxiliar la piesă-cheie în case inteligente
Vrei rezultate perfecte în bucătărie? Top 7 mixere 2026 de pe eMAG și cel mai popular model, plus modele exclusive pentru pasionați
Roboți de bucătărie 2026: Top 7 modele care economisesc timp și te ajută să gătești ca un profesionist – pe eMAG
Regina criminală, cea mai frumoasă femeie din regat. Cum a schimbat soarta Angliei pentru totdeauna. Ororile descoperite 1000 de ani mai târziu
Despărțire șocantă la început de 2026. Prințul îi spune adio soției după 25 de ani de mariaj și divorțează brusc
Cele mai bune cuptoare cu microunde în 2026 – de la top recomandări la tehnologia de ultimă generație pentru pasionații de gastronomie cu modele de peste 10.000 €