Antonescu crede că România va obţine mai puţine fonduri decât îşi doreşte la negocierile de la Consiliul European

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Crin Antonescu, preşedintele PNL

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a afirmat joi seară că nu crede că România va obţine fondurile pe care le doreşte, în cadrul negocierilor de la Consiliul European, afirmând totodată că nu îl va critica pe Traian Băsescu dacă “are garanţia cã s-a luptat pentru interesele României şi nu pentru cele ale Partidului Popular European”.

În opinia sa, suma de 44 - 45 de miliarde, fonduri de coeziune pentru 2014 - 2020, este “prea optimistã”.

“Nu sunt unul dintre cei care vor sãri în capul lui Traian Bãsescu dacã, aşa cum vãd lucrurile, nu vom obţine atât de mult cât ne dorim, cu condiţia sã am garanţia cã Traian Bãsescu s-a bãtut acolo pentru interesele României în mod hotãrât şi inteligent şi nu pentru interesele PPE”, a declarat Antonescu la Realitatea TV.

De asemenea, preşedintele PNL a subliniat faptul cã situaţia negocierilor de la Consiliul European este una “complicatã”.

“Situaţia e complicatã şi evoluţia lucrurilor, pentru cine ştie tabieturile în asemenea împrejurãri, aratã cã e un impas pentru cã existã ţări foarte puternice - Germania, Marea Britanie, Olanda - care doresc sã dea mai puţini bani, pentru cã sunt mari donatori. Existã ţãri la fel de importante, ca Franţa, ca Italia, ca Polonia care, în principal datoritã interesului în zona politicilor agricole, doresc ca aceste fonduri sã fie menţinute cât mai mult. România are un joc de fãcut, important este sã avem o poziţie clarã şi sã încercãm sã fructificãm cât se poate din ea”, a mai spus Crin Antonescu.

El a afirmat cã “România în niciun caz nu poate sã batã cu pumnul în masã şi bine ar fi sã nu batã nimeni, acolo, la masa aceea (n.r. a negocierilor)”. 

Crin Antonescu a mai arãtat cã România ar fi putut sã absoarbã mai mulţi bani europeni, “iar aceasta este vina tuturor guvernelor”, dar a precizat cã nu poate reproşa actualului Executiv cã nu a fãcut mai mult în acest sens, întrucât cunoaşte preocuparea premierului în aceastã direcţie. 

”Ştiu cã asta a fost o preocupare, ca sã nu spun o obsesie pentru premier, pentru cei din jurul sãu: absorbţia fondurilor europene. De ce? Dintr-un motiv foarte simplu: marea problemã a României e de unde luãm bani pentru creştere, pentru dezvoltare. (...) Premierul a avut, o spun fãrã nici un fel de ezitare, preocuparea - aproape obsesia - pentru ca acest proces sã decurgã cât mai bine”, a subliniat preşedintele PNL, Crin Antonescu. 

Mai multe pentru tine:
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Locul spectaculos din România care rezistă la 126 de ani după ce a fost construit în Franța. Ce mistere ascunde cel mai impunător viaduct de pe Valea Oltului
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Scandalul se adâncește: Sarah Ferguson ar fi avut relații intime cu Epstein, iar Andrew voia să devină „animalul lui de companie”
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Averea lui Cristi Chivu, afectată de investiții neinspirate. În ce situație se află acum antrenorul lui Inter
Un primar PSD, în lacrimi pe Facebook după ce a fost acuzat de sechestrare și violență asupra fiicei și fostei partenere. Imagini dramatice cu victima
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG