Vlădescu: Acordul cu FMI va fi revizuit

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministrul Finanţelor, Sebastian Vlădescu, a declarat astăzi înaintea întâlnirii cu delegaţia FMI că autorităţile au primit un document care cuprinde o serie de măsuri ce trebuie luate în perioada următoare de autorităţi şi care nu sunt cuprinse în acordul iniţial cu finanţatorii externi.

„Am primit un document, care este în discuţie. Deocamdată nu este public, aşa că până nu discutăm nu este un subiect de dezvatere publică. Este vorba despre alte măsuri decât cele existente în acordul deja parafat de cele două părţi“, a spus ministrul.

Şeful Finanţelor a precizat că finanţatorii externi nu au avansat o cifră exactă privind disponibilizările în sectorul public.

„Este vorba despre o revizuire a acordului şi, din câte ştiu eu, este o revizuire care merge bine. Rămâne să vedem. Nu există o discuţie despre disponibilizări“, a adăugat Vlădescu.

Franks (FMI): Nu s-a hotărât încă dacă jumătate din tranşe merg la buget

Şeful misiunii Fondului Monetar Internaţional de evaluare a acordului cu România, Jeffrey Franks, a anunţat astăzi că nu s-a luat încă o decizie în ceea ce priveşte virarea a jumătate din următoarele două tranşe la bugetul de stat, urmând ca în următoarele două zile să se stabilească acest lucru.

O misiune a FMI, condusă de Franks, se află România în perioada 20-27 ianuarie pentru a doua şi a treia revizuire a acordului stand-by, în vederea eliberării tranşei a treia şi a patra,în valoare cumulată de 2,3 miliarde de euro.

România are un acord cu FMI pe doi ani, pentru 12,95 miliarde euro, pachetul total de finanţare externă, de la Fond, Uniunea Europeană, BM şi BERD, urmând să ajungă la 19,95 miliarde euro. La începutul lunii mai, FMI a virat prima tranşa din împrumut (aproximativ 4,8 miliarde de euro), care a intrat la rezerva BNR, iar în luna septembrie a acordat şi banii aferenţi celei de-a doua tranşe din împrumutul stand-by (1,85 miliarde euro), din care jumătate au intrat la rezerva valutară a Băncii Naţionale a României şi jumătate în contul Trezoreriei statului aflat la BNR.

Mai multe pentru tine:
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
„SANADOR, vreau să-ți mulțumesc că ieri m-ai lăsat să mor”. Experiența de coșmar trăită de Lidia Bodea, directoarea Humanitas, în clinica privată
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Primele zile din mariajul lui Andrew spun multe despre apetitul lui sexual! Regina, nevoită să intervină pentru a opri excesele
De ce tot mai mulți români aleg să monteze chiuveta sub fereastră în bucătărie. Care sunt, de fapt, avantajele
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Cele 3 zodii care vor avea un înger păzitor alături de ele, începând de pe 25 februarie. Norocul le va surâde, în sfârșit, și acestor nativi
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”