Trei mărci româneşti se regăsesc în Top 10 al brandurilor preferate de către români | RAPORT

0
Publicat:

Trei mărci româneşti se află în topul celor mai importante zece branduri preferate de către români, la categoria bunurilor de larg consum (FMCG), arată datele incluse în Raportul CPS GfK Brand Footprint Europa 2024, publicat miercuri.

Potrivit cercetării de specialitate, pe podiumul clasamentului din acest an se află Coca-Cola, Pepsi şi Dr. Oetker iar între cele zece poziţii ale ierarhiei se regăsesc şi trei mărci "Made in Romania", respectiv Borsec (locul 5), Boromir (6) şi Zuzu (10).

Analiza mai arată faptul că jumătate dintre mărcile din Top 10 au reuşit să-şi mărească baza de cumpărători în ultimul an şi, prin urmare, valoarea indicatorului CRP (Consumer Reach Points) a crescut. Este vorba despre Pepsi, Dr. Oetker, Chio, Borsec şi Boromir. Acesta din urmă este singurul brand nou intrat între primele zece locuri, în ediţia 2024 a raportului citat.

De asemenea, Roshen - cea mai mare marcă de ciocolată din Ucraina - a înregistrat cea mai rapidă creştere a acoperirii pieţei din Top 100 branduri FMCG din România, acesta fiind "Most Rapid Growth Brand", în acest an.

Raportul Brand Footprint Europe face parte din seria Global Brand Footprint, în parteneriat cu Kantar Worldpanel. Datele sunt colectate din 21 de pieţe europene şi au analizat peste 20.600 de mărci FMCG (mărcile private ale retailerilor nu sunt incluse). Indicatorul Consumer Reach Points (Puncte de Contact cu Consumatorul) - CRP se calculează prin înmulţirea a trei cifre: populaţia gospodăriilor dintr-o ţară, penetrarea (procentul de gospodării care cumpără brandul X) şi alegerea consumatorului (cât de des este cumpărat brandul X). Alimentele proaspete fără cod de bare (de exemplu, fructele şi legumele), bateriile şi hrana pentru animale de companie nu sunt incluse în analiză.

Panelul de consumatori GfK este activ pe piaţa românească de cercetare de peste 25 de ani. Consumer Panel Services GfK ajută cele mai recunoscute mărci de bunuri de larg consum şi retail din lume să planifice, să urmărească şi să-şi activeze strategiile de produse, promovare şi retail cu agilitate, viteză şi certitudine totală.

Potrivit sursei citate, în urma achiziţiei CPS GfK de către YouGov, în ianuarie 2024, raportul Brand Footprint Europe din acest an include pentru prima dată date de la YouGov BrandIndex, instrumentul zilnic de urmărire a brandurilor şi concurenţilor oferit de YouGov. Datele combinate de la YouGov şi CPS GfK valorifică expertiza ambelor companii pentru a oferi o perspectivă cuprinzătoare asupra motivaţiilor şi preferinţelor care stau la baza acţiunilor consumatorilor.

Prin preluarea CPS GfK, YouGov îşi extinde oferta de servicii în sectorul european al bunurilor de larg consum şi al comerţului cu amănuntul

Mai multe pentru tine:
Alertă în Năvodari după ce o șoferiță a rupt o conductă de gaz: 30 de case, evacuate. „Toată lumea spunea să fug”
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
„Repertoriul movilelor de pământ din județul Timiș” - o parte uitată a istoriei Banatului
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Năsui (USR) a depus proiect pentru desființarea pensiilor speciale ale primarilor: „Guvernul n-a tăiat nimic de la politicieni”