România ca „firmă”. Exxon şi Chevron ne-ar surclasa, dar am depăşi Apple, Google, Ford, Coca-Cola sau McDonald’s

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Apple generează într-un an venituri aproape cam cât produce toată România

Dacă ar fi o companie, România s-ar clasa pe poziţia a patra în topul Fortune 500.Produsul intern brut al României este de 179 miliarde de dolari, ceea ce ar pune ţara noastră în urma giganţilor WalMart, Exxon şi Chevron, dar înaintea unor conglomerate industriale precum General Electric, General Motors, Boeing, Caterpilar sau Dow Chemical.

De asemenea, s-ar clasa înaintea înaintea Bershire Hathaway – grup deţinut de miliardarul Warren Buffet (162,5 miliarde de dolari) sau a giganţilor IT Apple (156,5 miliarde), Hewlett-Packard (120 miliarde), IBM (104,5 miliarde), Microsoft (73,7 miliarde), Amazon (61,1 miliarde), Dell (56,9) sau Xerox (22,4 miliarde de dolari) ori eBay (14,1 miliarde).

Din domeniul energetic, „România SRL” ar depăşi Philips 66 – fosta divizie de rafinare a ConocoPhilips, dar şi pe aceasta din urmă; concomitent s-ar clasa înaintea Marathon Oil, Valero Energy, Occidental Petroleum sau Chesapeake Energy. Ar fi depăşiţi şi mamuţii bancari JP Morgan Chase (108,2 miliarde), Bank of America (100,1 miliarde), asiguratorul AIG (70,1 miliarde) dar şi infamele bănci de investiţii Goldman Sachs (41,7 miliarde) şi Morgan Stanley (32,4 miliarde).

Am fi deasupra unor companii arhi-cunoscute care activează în domeniul bunurilor de larg consum, precum Pepsi (65,5 miliarde), Coca-Cola (48 miliarde) sau a unor companii iconice, precum Walt Disney (42,3) sau McDonald’s (27,6 miliarde).

„România SRL”

Pe de altă parte, dacă am compara veniturile bugetare, atunci România ar raporta încasări de 59,3 miliarde de dolari şi s-ar situa pe locul 51, între United Technologies şi Dell.

Însă cum ţara noastră a înregistrat anul trecut un deficit de 3,77 miliarde de euro anul trecut, asta înseamnă 4,92 miliarde de dolari. Rezultatul ne-ar pune pe poziţia a doua în topul pierderilor, după gaura imensă de 12,6 miliarde de dolari raportată de HP din cauza unor achiziţii proaste anterioare, dar în faţa operatorului telecom Sprint, care a produs un rezultat negativ de 4,3 miliarde de dolari.
 

Mai multe pentru tine:
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Un primar PSD, în lacrimi pe Facebook după ce a fost acuzat de sechestrare și violență asupra fiicei și fostei partenere. Imagini dramatice cu victima
Ce diferență de vârstă este între Marian Godină, concurentul de la Survivor 2026, și soția lui. Cu câți ani este Georgiana mai tânără de fapt
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Scandalul se adâncește: Sarah Ferguson ar fi avut relații intime cu Epstein, iar Andrew voia să devină „animalul lui de companie”
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Cel mai tânăr concurent de la Românii au talent a cucerit toată țara: „Ești absolut adorabil!” Teodor are doar 3 ani și are un vis măreț
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort