În 2010, consumul de energie electrică a crescut cu 3,8%

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Conform datelor centralizate de Institutul Naţional de Statistică, consumul final de energie electrică s-a cifrat anul trecut la 50,520 miliarde KWh, fiind cu 3,8% mai mare faţă de anul 2009. Iluminatul public a înregistrat o scădere cu 5,9%, iar consumul populaţiei a crescut cu 1,7%.

În 2010, resursele de energie primară au scăzut cu 0,3%, iar cele de energie electrică au crescut faţă de anul 2009, cu 4,2 %, informează Agerpres.

Principalele resurse de energie primară au totalizat 34,090 milioane tone echivalent petrol (tep), în scădere cu 107,8 milioane tep faţă de anul 2009.

Resursele de energie electrică au fost de 60,533 miliarde KWh, în creştere cu 2,428 miliarde KWh (plus 4,2%) faţă de anul 2009. Creşterea resursei de energie electrică s-a datorat în principal creşterii producţiei, cu 2,313 miliarde KWh (plus 4%).

Producţia din termocentrale a fost de peste 28,011 miliarde KWh, în scădere cu 1,973 miliarde KWh (minus 6,6%). Producţia din hidrocentrale a fost de 20,131,2 miliarde KWh, în creştere cu 4,418 miliarde KWh (plus 28,1%), iar cea din centralele nuclearo-electrice a fost de peste 11,623 miliarde KWh, în scădere cu 132,8 milioane KWh (minus 1,1%).

Mai multe pentru tine:
Sute de monede antice din aur și argint, descoperite într-o locație secretă
De ce Eugen Cristea și Anca Pandrea simt în casă energia persoanelor moarte: „Nu oricine poate”. Și Mihai Onilă are o legătură paranormală cu fiica-înger: „O aud mental”
Oana Roman nu îl mai menajează pe Botezatu! „Se îmbracă de zici că vrea să impresioneze un extraterestru cocalar”
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
O universitate particulară din România a inaugurat primul centru de inteligență artificială din țară. „Trebuie să ne adaptăm vremurilor”
Alexandre Grimaldi, fiul cel mare al Prințului Albert de Monaco, a impresionat la Monte Carlo alături de Eva Longoria
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40