Ferestrele tradiţionale dispar în favoarea celor cu sticla multifuncţională

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Anul acesta, aproximativ 80.000 de români care îşi vor înlocui ferestrele vor opta pentru ferestre termoizolante cu sticlă multifuncţională în locul celei clasice.

Numărul românilor care îşi vor schimba ferestrele a crescut în acest an cu peste 50% faţă de 2010, potrivit Saint-Gobain Glass România, liderul pieţei locale de sticlă.

Printre principalele cereri se numără sticla cu control solar, cea antiefracţie sau cu protecţie fonică.

Ferestrele termoizolante cu control solar au capabilitatea de a reţine căldura în interior pe timp de iarnă şi de a respinge radiaţile solare, vara. Astfel, proprietarul beneficiază de un consum de energie de până la 60%.

„Estimăm că în următorii 3-4 ani vom înregistra un ritm anual de creştere în rândul celor care optează pentru aceste sisteme de peste 30%, astfel încât în 2015 să atingem un raport de 1 din 2 cumpărători de ferestre din Romania, similar cu cel din ţările Europei de Vest ”, a declarat Cosmin Popescu, manager de marketing al Saint-Gobain Glass România.

În prezent, peste 50% din producţie de sticlă multifuncţională a Saint-Gobain Glass România este destinată consumului intern, restul fiind exportată către alte state din Europa.



 

Mai multe pentru tine:
La șase luni de la naștere, Jennifer Lawrence a luat o decizie radicală: „Sânii mei...”
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
CSM reacționează la declarațiile lui Kelemen Hunor privind consultarea CCR pe proiectul pensiilor magistraților: „Un incident inacceptabil și fără precedent”
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Cauza morții medicului Ștefania Szabo, găsită fără viață în Spitalul de Urgență Buzău. Prima ipoteză plauzibilă și reacția Colegiului Medicilor
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
O contabilă din Kenya a ajuns femeie de serviciu în România și trăiește cu frică. „Mi-e teamă în fiecare zi să nu fiu...”
Minerii din Valea Jiului protestează în București. „Ortacii” se alătură mitingului organizat de confederațiile sindicale
Directorul unei școli s-a stins din viață subit, la 35 de ani. Cutremurător ce mesaj a transmis înainte de moarte: „Lupți pentru 5 minute de viață”
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO