CNADNR: Sistemul de plată a rovinietei şi a taxei la podurile peste Dunăre este blocat. Circulaţia este îngreunată la ieşirea din A2 la Agigea

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO Arhivă Adevărul

Achiziţionarea rovinietei, precum şi plata taxei de trecere la podurile peste Dunăre, prin intermediul sistemului, sunt oprite, sâmbătă, din cauza unei defecţiuni la sistem, anunţă Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR). Circulaţia se desfăşoară cu greutate la ieşirea din A2 spre Agigea şi pe DN1.

UPDATE - Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliţiei Judeţene Prahova, Raluca Brezeanu, pe drumul naţional 1, între Nistoreşti şi Comarnic, s-a format coloană de maşini pe sensul de urcare către Braşov, viteza medie de deplasare fiind de 30 de kilometri la oră, informează News.ro

Pe sensul de coborâre dinspre staţiunile montane, traficul rutier se desfăşoară normal.

Conform operatorilor  din turism, deşi unele hoteluri au venit cu oferte speciale pentru weekend-ul prelungit cu ziua de Rusalii, numărul rezervărilor pentru acest sfârşit de săptămână nu a crescut faţă de cel înregistrat într-un weekend obişnuit.

Agenţii de turim au declarat că se aşteaptă însă ca în staţiuni să se înregistreze aflux de turişti în această perioadă, mulţi dintre ei alegând să urce şi să coboare în aceeaşi zi de la munte.

Sâmbătă la prânz, în mai multe judeţe din sudul ţării se înregistrează temperaturi caniculare, mulţi turişti alegând să plece în staţiunile montane în această perioadă.

De asemenea, potrivit Centrului Infotrafic, circulaţia rutieră este intensă pe sensul către litoral al autostrăzii A2 Bucureşti - Constanţa, între kilometrii 52 şi 58 traficul fiind îngreunat şi din cauza producerii unui accident rutier.

Autoturismele implicate în acest accident au fost mutate pe banda de urgenţă şi traficul va reveni la normal în scurt timp în această zonă, precizează Infotrafic.

În judeţul Constanţa, aglomeraţie este înregistrată şi în zona sensului giratoriu de la Agigea, unde automobiliştii care se deplasează către staţiunile de pe litoral trec de la două benzi de circulaţie pe sens la una singură.

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România a anunţat, sâmbătă, că achiziţionarea rovinietei, precum şi plata taxei de trecere la podurile peste Dunăre, prin intermediul sistemului, sunt oprite din cauza unei defecţiuni la sistem.

„Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România informează participanţii la trafic că astăzi, 18.06.2016, în urma unor defecţiuni tehnice survenite la sistemul informatic de emitere, gestiune şi monitorizare a rovinietei, achiziţionarea acesteia, precum şi plata taxei de trecere la podurile Dunărene (peaj), prin intermediul sistemului, sunt oprite. Menţionăm că pe perioada în care sistemul nu funcţionează, nu vor fi emise procese verbale de constatare a contravenţiei pentru cei surprinşi în trafic fără rovinietă/peaj“, se arată într-un comunicat al CNADNR. 

Sistemul de achiziţionare a rovinietei şi de plată a taxei de pod a picat în jurul orei 4.00 dimineaţa, iar până la acest moment nu se cunoaşte cauza defecţiunii şi nici cât va dura până se remediază situaţia, au declarat pentru News.ro reprezentanţii CNADNR.

Potrivit Digi24, în apropierea staţiei de taxare de la Feteşti, pe „Autostrada soarelui“,  începe să fie aglomeraţie, mai ales în condiţiile în care numeroşi români au plecat spre mare pentru a profita de cele trei zile libere, weekendul şi a a doua zi de Rusalii, zi liberă, conform legii.   

Aceleaşi probleme au fost înregistrate şi de Paşte, când sistemul s-a blocat sâmbătă dimineaţa, în jurul orei 5.00, din cauza unei defecţiuni la server, şi a fost repus în funcţiune a doua zi. 

Mai multe pentru tine:
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Crăciun regal colorat la Sandringham. Prințesa Kate a ales carourile, iar Regina Camilla roșul
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
O companie cunoscută își închide toate cele 17 magazine din România. Au fost anunțate deja lichidări masive de stocuri
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta