Banca Centrală a Spaniei revizuiește în creștere previziunile privind evoluția economiei în acest an

0
Publicat:

Banca Centrală a Spaniei a îmbunătăţit previziunile privind creşterea economiei ţării în 2024, aşteptând-se la o încetinire moderată faţă de 2023, pe fondul diminuării efectelor înăspririi politicii monetare şi al scăderii preţurilor la energie.

Banca Centrală revizuieşte în creştere previziunile privind evoluţia economiei în 2024

Anul acesta, Spania, a patra economie a zonei euro, ar urma să înregistreze un avans de 1,9%, faţă de 2,5% în 2023, se arată în raportul trimestrial privind perspectivele economice. Anterior, instituţia prognozase o expansiune de 1,6% în 2024, în timp ce Guvernul se aşteaptă la o creştere de 2%, transmite Reuters.

Estimările pentru 2025 şi 2026 nu au fost modificate, indicând un avans de 1,9% şi, respectiv, 1,7%.

"Principalii factori care stau la baza revizuirii din acest an sunt preţurile mai scăzute la energie şi extinderea parţială a unora dintre măsurile luate pentru a face faţă inflaţiei ridicate", a explicat economistul şef al Băncii Spaniei, Angel Gavilan.

Instituţia se aşteaptă ca în primul trimestru din acest an creşterea economiei spaniole să încetinească la 0,4%, de la 0,6% în ultimele trei luni din 2023, în urma declinului consumului privat.

Chiar dacă creşterea se moderează, PIB-ul Spaniei va fi mult peste nivelul de 0,6% previzionat de BCE pentru zona euro în 2024.

Gavilan a menţionat contribuţia muncitorilor străini la piaţa forţei de muncă şi nivelul ridicat al fondurilor europene pentru Spania, ca factori care sprijină avansul economiei, în special în perioada 2025-2026.

Anul acesta, rata inflaţiei în Spania ar urma să se atenueze la 2,7%, de la 3,4% în 2023, pe fondul moderării creşterii preţurilor la alimente. Inflaţia ar urma să scadă la 1,9% în 2025 şi la 1,7% în 2026.

De asemenea, rata şomajului va continua să scadă, ajungând la 11,6% în 2024 şi la 11,3% până în 2026, de la 12,1% anul trecut.

Banca Spaniei se aşteaptă ca deficitul bugetar să scadă la 3,5% din PIB anul acesta, de la 3,8% din PIB în 2023, şi să se menţină la acest nivel în perioada 2025-2026. 

Mai multe pentru tine:
„Am rămas în chiloți!” Momentul terifiant trăit de un român celebru pe cel mai înspăimântător aeroport din Europa
MAE a emis o atenționare de călătorie pentru cei care călătoresc în Belgia: traficul aerian și transportul public, perturbate de o grevă națională
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Șefa ANM răspunde acuzațiilor cu privire la Codul roșu anunțat în Capitală. Elena Mateescu: „Ne raportăm la criterii clare”
Sute de monede antice din aur și argint, descoperite într-o locație secretă
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Val de ură după nunta lui Dorian Popa din Maldive. Artistul, făcut praf după ce a publicat acest video cu mireasa
Românii care au vizitat una dintre cele mai izolate și ieftine țări din lume. Ce i-a impresionat cel mai mult: „Un gest simplu, dar cu o semnificație profundă”
Cu ce se delectează în mod frecvent Prințesa Charlene, Prințesa Kate sau Regina Letizia. Mâncărurile preferate ale nobililor
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii