Video Bursele de terapie în recuperarea pdiatrică, explicate de Ana Raluca Chișu, fondatoarea Asociației Kinetobebe

0
Publicat:

Asociația Kinetobebe a susținut  peste 4000 de bebeluși, copii și adolescenți în procesul amplu de integrare socială individualizată prin proictul unic  #BurseDeTerapie.

Peste 10000 de burse de terapie oferite de asociația non-profit, în valoare totală de peste 2 milioane de au sprijinit recuperarea copiilor  diagnosticați cu boli grave, bebeluși cu deficiențe neuro-motorii, nou-născuți diagnosticați cu sindrom genetic, copii cu afecțiuni ortopedice și neurologice, copii cu tulburări din spectrul autist sau alte afecțiuni cognitive și de dezvoltare senzorială, copii născuți prematur.

Programul asociației este unic grație conceptului one-stop-shop prin care, în interiorul aceluiași centru de recuperare, copiii beneficiază de programe de terapie complexă pentru a stimula toate ariile de dezvoltare: motorie, lingvistică sau cognitivă.

Cum se  îmbunătățește  calitatea vieții copiilor cu diverse dizabilități neuromotorii, cât și a familiilor acestora prin bursele de terapie, detaliază la Adevărul Live Ana Raluca Chișu, fondatoarea Asociației Kinetobebe

Din 2018, Raluca este antreprenor social iar asociația fondată de ea,  Kinetobebe care are ca misiune oferirea de terapii de recuperare complexe pentru copii cu vârste cuprinse între 0 și 16 ani.

Împreună cu Raluca discutăm despre:

-cazurile pediatrice pe care Kinetobebe se concentrează în terapiile oferite gratuit,

-cum sunt concepute programele de terapie,

-cum se poate obține o bursă de terapie,

-care sunt cele mai importante programe oferite de asociație în 2024 și care sunt rezultatele,

-cum se asigură finanțarea acestor burse și cine se poate implica,

Urmărește o nouă ediție realizată și moderată de Antoaneta Banu și dă share acestui video dacă și tu cunoști un copil care are nevoie de o bursă de terapie.

Adevărul Live

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite