VIDEO Liga 1: CFR Cluj - Dinamo 1-0, victorie a echipei din Gruia dintr-un penalty controversat

0

CFR Cluj a câştigat cu 1-0 meciul cu Dinamo din epilogul etapei a cincea a Ligii I. Singurul gol al meciului a fost marcat de Juan Culio, din lovitură de la 11 metri, în minutul 37. Ardelenii au terminat meciul cu doi oameni în minus pe terne.

Partidă tensionată şi interesantă pe stadionul “Constantin Rădulescu„ din Cluj Napoca. În duelul foştilor fundaşi dreapta de la echipa naţională, Dan Petrescu a ieşit învingător în faţa lui Cosmin Contra.

CFR Cluj s-a impus graţie unui penalty acordat de George Găman pentru un henţ la Nedelcearu, decizie contestată de dinamovişti. Oaspeţii au avut ocazii clare de a egala, în special în debutul părţii a doua, când Salomao a scăpat singur spre poarta lui Vâtcă, dar şutul său a fost respins de portarul CFR-ului. De asemenea, Costache l-a evidenţiat pe Vâtcă în două rânduri.

Clujenii au încheiat meciul în nouă oameni. Mai întâi, Camora a fost eliminat pentru un fault dur asupra lui Nascimento, în minutul 82, iar Culio a fost şi el trimis la cabine pentru al doilea galben în prelungiri.

CFR Cluj şi FC Botoşani împart prima poziţie, cu 13 puncte după cinci etape.

Să ne explice domnul Găman cum a văzut el henţ la faza de 11 metri. Eu am vorbit cu Nedelcearu şi el mi-a spus că mingea l-a lovit în zona pieptului Cosmin Contra, antrenor Dinamo

CFR Cluj: Vâtcă – Cr. Manea, Vinicius, A. Mureşan, Camora – Hoban, Culio – Omrani, Deac (Luchin '86), Moutinho (Nouvier '60) – Bokila (Urko Vera '62). Antrenor: Dan Petrescu

Dinamo: Penedo – Romera (Costache '76), Nedelcearu, Katsikas, St. Filip – Mahlangu, P. Anton (Nemec '55) – Hanca, Nascimento, Salomao – Rivaldinho (Albin '81). Antrenor: Cosmin Contra