VIDEO Asta înseamnă să fii atacant! Lewandowski a marcat 5 goluri în 9 minute şi a întors derbyul Germaniei

0

Bayern Munchen şi Wolfsburg s-au întâlnit în etapa a şasea din Bundesliga. Oaspeţii conduceau cu 1-0 la pauză, moment în care Guardiola a apelat la Robert Lewandowski.

În urmă cu nici două luni, Wolfsburg a bătut-o pe Bayern în Supercupa Germaniei şi se anunţa ca o contracandidată serioasă pentru echipa bavareză.

Marţi seara, pe Allianz Arena, oaspeţii au condus cu 1-0 după golul lui Caligiuri, din minutul 26, şi au mai avut o ocazie uriaşă când o ieşire hazardată a lui Neuer ar fi putut fi speculată de Guilavogui, al cărui lob de la jumătatea terenului a lovit bara.

Sesizând neputinţa ofensivă a lui Bayern, Guardiola l-a scos pe Thiago Alcantara la pauză şi l-a introdus pe Robert Lewandowski. Ce a urmat era greu de anticipat şi pentru scenariştii filmelor SF. În doar 9 minute (51, 52, 55, 57 şi 60), Lewandowski a marcat cinci goluri, ultimul fiind o adevărată bijuterie, scor final 5-1 pentru Bayern.

Între primele două goluri a trecut doar un minut.

După şase etape, Bayern Munchen are şase victorii şi un golaveraj incredibil 20-3.

VIDEO Golurile partidei Bayern Munchen - Wolfsburg 5-1