VIDEO Gigi Becali jubilează în ziua de Paşte: CFR, „sufocată“ acasă! Mulţescu a aruncat Clujul în aer la debut

0
Gigi Becali
Gigi Becali

Instalat pe banca Astrei, după plecarea lui Edward Iordănescu, Gigi Mulţescu a reuşit să oprească seria înfrângerilor din play-off pentru giurgiuveni.

CFR Cluj e la un pas de a pierde statutul de favorită la titlu, situaţie în care nu va mai depinde exclusiv de ea pentru a câştiga campionatul.

Asta deoarece, duminică seara, ardelenii s-au împiedicat acasă de Astra, scor 1-1. După o primă repriză slabă, CFR a ieşit hotărâtă din vestiar şi a deschis scorul prin Vinicius (54). A urmat o dominare a gazdelor, însă, în loc să încerce majorarea scorului, ei au jucat, oarecum, la trecerea timpului, fără să forţeze în atac.

Decontul pentru această strategie falimentară a venit în minutul 81, atunci când Polczak a egalat după un corner.

La 1-1, CFR s-a aruncat orbeşte în atac şi, în câteva rânduri, putea să primească şi golul doi. Totuşi, dacă FCSB învinge CS U Craiova, luni (ora 20.45, Digi Sport, Telekom Sport, Look TV), atunci şi această remiză va fi ca un eşec, fiindcă bucureştenii se vor duce la două puncte de rivalii lor clujeni cu şase etape înainte de terminarea campionatului.