VIDEO ŞI FOTO Imaginea anului în fotbalul european: poza care face cât o mie de cuvinte vine de la meciul United – City

0
Phil Jones priveşte, îngrozit, cum balonul intră în poartă

La câteva ore după derby-ul oraşului Manchester, presa britanică a publicat o fotografie care face ravagii pe internet.

Kun Aguero a marcat golul de 2-1, care a tranşat partida United – City în favoarea oaspeţilor. Ginerele lui Maradona a intrat pe teren în minutul 71, iar opt minute mai târziu a ridiculizat apărarea lui United, după o cursă nebună la capătul căreia a catapultat mingea în poartă.

Neputinţa jucătorilor lui United în faţa vârfului argentinian e demonstrată de expresia lui Phil Jones, care priveşte, îngrozit, cum balonul şutat de Aguero intră în poartă.

Consolarea celor de la United vine de la faptul că înfrângerea suferită, luni seară, nu prea le-a afectat şansele la câştigarea titlului. Echipa lui Sir Alex Ferguson e lider în Premier League, având 12 puncte avans faţă de Manchester City (locul 2) cu şapte etape înainte de final.