VIDEO  Hagi: „Ce-mi plac femeile cu lanţuri şi brăţări de aur!“15 noiembrie 1989 / România se califica la CM 1990 cu şase jucători sub 25 de ani titulari

0
România, în 1989

Dacă pe 15 noiembrie 2016 România joacă un amical lipsit de strălucire contra Rusiei, acum 27 de ani,  la aceeaşi dată, s-a consemnat unul dintre cele mai mari succese din istoria echipei naţionale.

România a învins acasă Danemarca, scor 3-1, şi s-a calificat la Campionatul Mondial din 1990, revenind în elita fotbalului după 20 de ani.

Pe stadionul Steaua, în faţa a 30.000 de oameni, care luaseră cu asalt arena încă de dimineaţă, antrenorul de atunci, Emeric Ienei, a mizat pe o echipă cu foarte mulţi tineri. România a intrat pe teren în alcătuirea: Lung (33 ani) - D. Petrescu (22), Andone (29), Gh. Popescu (22), Iovan (29), Rotariu (27) - Sabău (21), Lupu (22), Hagi (24) - Lăcătuş (25), Balint (26).

Tricolorii aveau nevoie neapărat de victorie, orice alt rezultat calificând Danemarca. "Vikingii" aveau însă o echipă extrem de redutabilă, cu Schmeichel, Lars Olsen, Lerby, Jensen, Povlsen şi fraţii Michael şi Brian Laudrup.

Meciul a început cum nu se poate mai prost pentru România, care în minutul 6 a fost condusă cu 1-0, prin golul lui Povlsen. Balint a egalat în minutul 25, Sabău a făcut 2-1 în minutul 38, iar acelaşi Balint a marcat pentru 3-1 în minutul 60. Din minutul 62, România a jucat în zece oameni, Hagi fiind eliminat.

Succesul tricolorilor a creat o bucurie de nedescris, iar imaginile de după meci aveau să facă furori peste ani. Valentin Ceauşescu i-a felicitat pe jucători şi i-a invitat la Melody, prilej pentru Hagi să-şi exprime simpatia pentru "femeile cu lanţuri".